Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

K čemu sloužil starověký Stonehenge? Vědci mají novou teorii

Ilustrační foto: Depositphotos

Stonehenge. Magické místo v jihozápadní Anglii nedává vědcům už dlouhá léta spát. Mnoho studií se snažilo odhalit, k čemu komplex menhirů a kamenných kruhů tehdejším obyvatelům sloužil. Britští vědci nyní přišli s novou teorií – Stonehenge měl možná funkci slunečního kalendáře.

Vědci stále přesně nevědí, k čemu starověcí obyvatelé dnešní Anglie postavili známou monumentální kamennou stavbu. Už v minulosti se objevovaly hypotézy, že by kruhový komplex menhirů mohl sloužit jako kalendář. Až do letošního března však nikdo nepopsal, jak by takový kalendář mohl fungovat.

Podle nové studie, za kterou stojí profesor archeologie Timothy Darvill z Univerzity v Bournemouthu, může jít o kalendář sloužící ke sledování pohybů slunce. To by korespondovalo s prehistorickým uctíváním slunce ve východním Středomoří.

Jak by mohl kalendář fungovat?

Stonehenge by mohl podle vědců ztělesňovat sluneční kalendář s rokem dlouhým 365 a ¼ dne, tedy téměř stejnou délkou, jakou používají dnešní sluneční kalendáře. Inspirovat se tehdejší obyvatelé mohli například od starých Egypťanů.

Podle profesora Darvilla je Stonehenge rozdělen třiceti kameny, které by odpovídaly dnům v měsíci. Roli pěti scházejících dnů v roce by pak hrály tzv. trility nacházející se ve středu monumentu. Nejmenší kameny by znázorňovaly čtvrtku dne navíc v každém roce. Tak by si kalendář poradil i s přestupným rokem.

Jiní experti však s novou Darvillovou teorií příliš nesouzní. Podle některých v kalendáři schází cokoliv, co by čítalo dvanáct kusů, aby se dalo uvažovat o dvanácti měsících. Novou hypotézu navíc lze jen těžko dokázat. Stonhenge tak možná zůstane zahalen tajemstvím další desítky let.

Zdroj: nbcnews.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili novou metodu, jak odhalit, zda je voda pitná

Štěstí bez hranic. Japonec vypěstoval jetelový 63lístek

Školní výuka by měla zahrnovat lízání zmrzliny

Alžběta Vintrová nás učí pravopisu hravou a vtipnou formou

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…