Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Všeho s mírou. Vědci odhalili, jak dlouho trvá ideální spánek

Ilustrační foto: Freepik

O tom, že kvalitní spánek přispívá k celkovému zdraví, není pochyb. Jak ale takový kvalitní spánek vypadá? Přinejmenším ohledně jeho délky je teď jasněji – data ukazuje nová studie vědců z washingtonské univerzity.

Studie se zaměřila na spánek a jeho vliv na kognitivní funkce. Ukázalo se, že je-li příliš krátký nebo příliš dlouhý, může docházet k poklesu funkcí, jako je paměť, soustředění, orientace v prostoru nebo rychlost myšlení. Správná délka byla podle EEG stanovena na 4,5–6,5 hodiny, přičemž EEG měří spánek zpravidla o hodinu kratší, než jak ho uvádějí sami lidé. Za ideální se tím pádem považuje spánek o délce 5,5–7,5 hodiny.

Jeden z autorů studie Brendan Lucey ale zdůrazňuje, že spánek je individuální záležitost, a kromě jeho délky velmi záleží i na kvalitě. Pokud se tak pacienti po příliš krátkém nebo příliš dlouhém spaní cítí odpočatě, nemusí to věstit žádný potenciální problém. Pokud jsou ale po ránu unavení a délka neodpovídá, je na místě problém řešit.

Vědci během studie pracovali s informacemi a vzorky od stovky účastníků, jejichž kognitivní funkce byly monitorovány v průměru 4,5 roku. Osobám bylo v průměru 75 let a paralelně u nich byl sledován potenciální vznik Alzheimerovy choroby, která má na kognitivní funkce obdobný vliv.

Zdroj: medicalxpress.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Papoušek svými dovednostmi konkuruje šimpanzům. Na potravu si bral více nástrojů

Belgický přístav s vysokou uhlíkovou stopou si klade za cíl stát se nejudržitelnějším na světě

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Projekt Čtení pomáhá letos slaví 12 let, děti čtením přispívají na charitu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…