O tom, že kvalitní spánek přispívá k celkovému zdraví, není pochyb. Jak ale takový kvalitní spánek vypadá? Přinejmenším ohledně jeho délky je teď jasněji – data ukazuje nová studie vědců z washingtonské univerzity.
Studie se zaměřila na spánek a jeho vliv na kognitivní funkce. Ukázalo se, že je-li příliš krátký nebo příliš dlouhý, může docházet k poklesu funkcí, jako je paměť, soustředění, orientace v prostoru nebo rychlost myšlení. Správná délka byla podle EEG stanovena na 4,5–6,5 hodiny, přičemž EEG měří spánek zpravidla o hodinu kratší, než jak ho uvádějí sami lidé. Za ideální se tím pádem považuje spánek o délce 5,5–7,5 hodiny.
Jeden z autorů studie Brendan Lucey ale zdůrazňuje, že spánek je individuální záležitost, a kromě jeho délky velmi záleží i na kvalitě. Pokud se tak pacienti po příliš krátkém nebo příliš dlouhém spaní cítí odpočatě, nemusí to věstit žádný potenciální problém. Pokud jsou ale po ránu unavení a délka neodpovídá, je na místě problém řešit.
Vědci během studie pracovali s informacemi a vzorky od stovky účastníků, jejichž kognitivní funkce byly monitorovány v průměru 4,5 roku. Osobám bylo v průměru 75 let a paralelně u nich byl sledován potenciální vznik Alzheimerovy choroby, která má na kognitivní funkce obdobný vliv.
Zdroj: medicalxpress.com
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…