Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David Mitchell čtenáře ve své nejnovější knize s názvem Utopia Avenue vezme na výlet do minulosti za fiktivní kapelou, která existovala a žije pouze v našich představách.

David Mitchell je anglický spisovatel, který byl už třikrát nominovaný na Man Bookerovu cenu. Na svém kontě má třeba oblíbený a již zfilmovaný titul Atlas mraků, Hodiny z kostí, Hybatelé a další. Je známý především svou rozsáhlou slovní zásobou a s tím související stylistickou mnohotvárností. Jeho nejnovější román Utopia Avenue zaujme v českém vydání již svou barevnou obálkou, která vystihuje divokost 60. a 70. let, v nichž se její děj odehrává. Tehdy v USA vrcholilo hnutí hippies a spolu s ním se rozjížděla rocková vlna.

V knize čtenář sleduje počátky hudební kapely Cesta do Tramtárie, její první nezdary, ale i úspěchy. Příběh je vyprávěn na přeskáčku z pohledu jednotlivých členů uskupení. Čtenář je tak svědkem nejen vývoje kapely, ale i jejích jednotlivých členů. Ti mají bohaté osobní životy, jejichž součástí jsou vzestupy a pády, jak už to bývá. Každá postava prožívá jiný, avšak ve všech případech silný životní příběh, který dovede zasáhnout.

Ilustrační foto: Pixabay

Mitchell opět potvrzuje, že je mistrným vypravěčem. Cesta do Tramtárie je kapelou, která nikdy ve skutečnosti neexistovala, autor ji však dovede vykreslit takovým způsobem, že čtenář nabyde dojmu, že skupinu určitě musel někde slyšet. Přece jen se příběhem prolíná i „realita“. Díky tomu se čtenář v knize potká hned s několika ikonami hudební scény. Jedná se o úchvatnou sondu do 60. let minulého století.

Slovo autorky článku:

Beletrii jsme v naší pozitivní knihovně už nějaký ten pátek neměli. Jsem proto moc ráda, že se do ní dostal David Mitchell se svým posledním románem, který je opět (jak už to u Mitchella bývá) určený náročnějším čtenářům. Kniha se čte dobře, ale vyžaduje určitou míru pozornosti a soustředění. Není to zkrátka vyloženě odpočinkový text. Na druhou stranu poskytuje čtenářům krásný literární zážitek. Za sebe rozhodně doporučuji.

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Kdy a jak pít kávu správně z hlediska zdraví a životního stylu

Češi se Slováky objevili nejstarší mayské město

Z popela roste nový les. Vyhlídka nabízí výhled na obnovování Českého Švýcarska

Umělá inteligence může zvýšit efektivitu čištění oceánů od plastů 

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…