Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David Mitchell čtenáře ve své nejnovější knize s názvem Utopia Avenue vezme na výlet do minulosti za fiktivní kapelou, která existovala a žije pouze v našich představách.

David Mitchell je anglický spisovatel, který byl už třikrát nominovaný na Man Bookerovu cenu. Na svém kontě má třeba oblíbený a již zfilmovaný titul Atlas mraků, Hodiny z kostí, Hybatelé a další. Je známý především svou rozsáhlou slovní zásobou a s tím související stylistickou mnohotvárností. Jeho nejnovější román Utopia Avenue zaujme v českém vydání již svou barevnou obálkou, která vystihuje divokost 60. a 70. let, v nichž se její děj odehrává. Tehdy v USA vrcholilo hnutí hippies a spolu s ním se rozjížděla rocková vlna.

V knize čtenář sleduje počátky hudební kapely Cesta do Tramtárie, její první nezdary, ale i úspěchy. Příběh je vyprávěn na přeskáčku z pohledu jednotlivých členů uskupení. Čtenář je tak svědkem nejen vývoje kapely, ale i jejích jednotlivých členů. Ti mají bohaté osobní životy, jejichž součástí jsou vzestupy a pády, jak už to bývá. Každá postava prožívá jiný, avšak ve všech případech silný životní příběh, který dovede zasáhnout.

Ilustrační foto: Pixabay

Mitchell opět potvrzuje, že je mistrným vypravěčem. Cesta do Tramtárie je kapelou, která nikdy ve skutečnosti neexistovala, autor ji však dovede vykreslit takovým způsobem, že čtenář nabyde dojmu, že skupinu určitě musel někde slyšet. Přece jen se příběhem prolíná i „realita“. Díky tomu se čtenář v knize potká hned s několika ikonami hudební scény. Jedná se o úchvatnou sondu do 60. let minulého století.

Slovo autorky článku:

Beletrii jsme v naší pozitivní knihovně už nějaký ten pátek neměli. Jsem proto moc ráda, že se do ní dostal David Mitchell se svým posledním románem, který je opět (jak už to u Mitchella bývá) určený náročnějším čtenářům. Kniha se čte dobře, ale vyžaduje určitou míru pozornosti a soustředění. Není to zkrátka vyloženě odpočinkový text. Na druhou stranu poskytuje čtenářům krásný literární zážitek. Za sebe rozhodně doporučuji.

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…