Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vyvinuli nový lék. Alergie na arašídy už nebude strašákem

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Arašídy už nemusí být pro alergiky život ohrožujícím problémem. Vědci vyvinuli nový lék, který snižuje rizika závažných reakcí budováním tolerance. Pomoci by měl dětem, které se s alergií na tento druh potraviny potýkají. Dostupný bude v rámci britského zdravotnického systému všem pacientům ve věku od 4 do 17 let.

Údajně se jedná o první přípravek pro preventivní léčbu alergie na arašídy. Nese název Palforzia a funguje tak, že postupně zvyšuje schopnost těla tolerovat malá množství arašídů a pomáhá snižovat závažnost alergických reakcí. Doposud se lidé s alergií museli arašídům striktně vyhýbat. To by se nyní mohlo díky novému léčivu změnit.

Britský Národní institut pro zdraví a klinickou kvalitu Palforzii doporučuje k plošnému použití. Konečné postupy budou zveřejněny a v následujících měsících bude medikament dostupný pro pacienty. Lék vyvinula společnost Aimmune Therapeutics UK. Obsahuje přesné a postupně se zvyšující množství arašídového proteinu. Pacienti mu budou postupně přivykat, přičemž při každém navýšení musí navštívit kliniku, která je schopná řešit případnou alergickou reakci. Přípravek je dostupný ve formě prášku, který obsahuje rozemleté arašídy. Lék však nedovede alergii kompletně vyléčit. Jeho cílem je znecitlivět alergiky, aby je už náhodná konzumace neohrožovala na životě.

Zdroj: Radio Wave, The Times

Související články

Zaručeně zlepší den

Velryba je hrdá na svého potomka. Pochlubila se jím turistům

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Nové možnosti posledního rozloučení, kde se nemusí plakat

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…