Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přinášíme tipy na smysluplné dárky. Udělají vám radost a zároveň pomohou druhým

Ilustrační fotografie. Zdroj: Pixabay

Vánoční čas je ideální příležitostí k tomu udělat něco pro druhé. Dobré skutky však nemusí končit v kruhu rodiny a přátel. Přinášíme několik tipů na solidární Vánoce, které nás stojí málo, a přesto dokážou udělat radost.

Giving Tuesday zveřejňuje sbírky a výzvy občanů české republiky určené na dobročinné účely. Zdroj Giving-tuesday.cz

Přispějme těm, kteří to potřebují

„Právě pro lidi, kteří neměli v životě tolik štěstí, jsou vánoční svátky velice těžkým obdobím, kdy na ně o to víc doléhá jejich tíživá situace. Vánoce jsou u nás již neodmyslitelně spojeny s mezilidskou solidaritou a umožňují nám tak zajistit lidem bez domova potřebnou pomoc,“ řekl vedoucí oddělení komunikace a fundraisingu Jakub Roun z Armády spásy, která každou zimu prodává Nocleženky na pomoc lidem bez domova.

Nejjednodušším způsobem, jak pomoci lidem v nouzi, jsou veřejné sbírky. Hned několik desítek jich vzniklo u příležitosti nedávné akce Giving Tuesday, stačí si jen vybrat. Prostřednictvím různých iniciativ i sbírek mohou lidé projevit také vděk našim lékařům a zdravotníkům. Obzvláště pak v době svátků, které mnozí z nich stráví pomocí nemocným. Poslední rok byl extrémní zátěžovou zkouškou pro nás všechny. Je ale důležité myslet i na ty, kteří si nemohou dovolit odbornou pomoc v krizi. K tomu slouží například sbírka Dělám, co můžu zaměřená na poskytnutí psychologické pomoci osobám s nízkým příjmem.

V e-shopu Loono můžete zakoupit hrníček, triko nebo brož a pomoci tak s prevencí srdečních a onkologických nemocí. Zdroj: Loono

Darujme nepotřebným věcem druhý život

Při vánočním úklidu možná narazíte na spoustu věcí, které se vám doma bezúčelně povalují. I ty mohou být někomu velkým darem. Stačí vědět, kde jsou třeba. Staré oblečení obvykle sbírají charitativní organizace na svých pobočkách i ve sběrných kontejnerech, aby je přerozdělily lidem v nouzi. Oděvy mohou lidé nosit například do Českého červeného kříže, sociálního šatníku na brněnském magistrátu, Armády Spásy nebo Arcidiecézní charity Praha.

Nepotřebnou elektroniku zase přivítají děti z nízkopříjmových rodin, kterým darované počítače, notebooky a tablety umožní účastnit se dálkového vzdělávání. Pro ostatní vyřazené věci je místo v nadačních obchodech Nadace Veronica nebo v takzvaných Re-Use centrech, kde předměty za symbolickou cenu mohou odkoupit další lidé.

Z nákupu přes server Givt.cz jdou procenta Armádě spásy, která se díky nim může postarat o ty, kteří to potřebují. Zdroj: Givt.cz

Vánoční dárky, které pomáhají

Hezký dárek může být zároveň dobrým skutkem. Například nákupem dárků v dobročinných obchodech zákazníci automaticky přispívají na pomoc lidem v nouzi. Mezi takové obchody se řadí třeba krejčovství Portamento, mýdla Bella Mia, náušnice Magahony či hrnky Vermech.

Nákupy v e-shopech mění v dobré skutky server Givt.cz, který procenta z prodeje daruje Armádě spásy. Do podobného projektu s názvem Podpořit.cz se zapojily i velké firmy, jako je Notino, Mall.cz nebo BonPrix. Nákupem dárků v charitativním e-shopu Loono zase lidé mají možnost přispět na chod organizace a podílet se tak na osvětové kampani na prevenci kardiovaskulárních a onkologických onemocnění.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ekologicky šetrná plastová židle z Česka nadchla na mezinárodní soutěži Green Concept Award

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…