Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přinášíme tipy na smysluplné dárky. Udělají vám radost a zároveň pomohou druhým

Ilustrační fotografie. Zdroj: Pixabay

Vánoční čas je ideální příležitostí k tomu udělat něco pro druhé. Dobré skutky však nemusí končit v kruhu rodiny a přátel. Přinášíme několik tipů na solidární Vánoce, které nás stojí málo, a přesto dokážou udělat radost.

Giving Tuesday zveřejňuje sbírky a výzvy občanů české republiky určené na dobročinné účely. Zdroj Giving-tuesday.cz

Přispějme těm, kteří to potřebují

„Právě pro lidi, kteří neměli v životě tolik štěstí, jsou vánoční svátky velice těžkým obdobím, kdy na ně o to víc doléhá jejich tíživá situace. Vánoce jsou u nás již neodmyslitelně spojeny s mezilidskou solidaritou a umožňují nám tak zajistit lidem bez domova potřebnou pomoc,“ řekl vedoucí oddělení komunikace a fundraisingu Jakub Roun z Armády spásy, která každou zimu prodává Nocleženky na pomoc lidem bez domova.

Nejjednodušším způsobem, jak pomoci lidem v nouzi, jsou veřejné sbírky. Hned několik desítek jich vzniklo u příležitosti nedávné akce Giving Tuesday, stačí si jen vybrat. Prostřednictvím různých iniciativ i sbírek mohou lidé projevit také vděk našim lékařům a zdravotníkům. Obzvláště pak v době svátků, které mnozí z nich stráví pomocí nemocným. Poslední rok byl extrémní zátěžovou zkouškou pro nás všechny. Je ale důležité myslet i na ty, kteří si nemohou dovolit odbornou pomoc v krizi. K tomu slouží například sbírka Dělám, co můžu zaměřená na poskytnutí psychologické pomoci osobám s nízkým příjmem.

V e-shopu Loono můžete zakoupit hrníček, triko nebo brož a pomoci tak s prevencí srdečních a onkologických nemocí. Zdroj: Loono

Darujme nepotřebným věcem druhý život

Při vánočním úklidu možná narazíte na spoustu věcí, které se vám doma bezúčelně povalují. I ty mohou být někomu velkým darem. Stačí vědět, kde jsou třeba. Staré oblečení obvykle sbírají charitativní organizace na svých pobočkách i ve sběrných kontejnerech, aby je přerozdělily lidem v nouzi. Oděvy mohou lidé nosit například do Českého červeného kříže, sociálního šatníku na brněnském magistrátu, Armády Spásy nebo Arcidiecézní charity Praha.

Nepotřebnou elektroniku zase přivítají děti z nízkopříjmových rodin, kterým darované počítače, notebooky a tablety umožní účastnit se dálkového vzdělávání. Pro ostatní vyřazené věci je místo v nadačních obchodech Nadace Veronica nebo v takzvaných Re-Use centrech, kde předměty za symbolickou cenu mohou odkoupit další lidé.

Z nákupu přes server Givt.cz jdou procenta Armádě spásy, která se díky nim může postarat o ty, kteří to potřebují. Zdroj: Givt.cz

Vánoční dárky, které pomáhají

Hezký dárek může být zároveň dobrým skutkem. Například nákupem dárků v dobročinných obchodech zákazníci automaticky přispívají na pomoc lidem v nouzi. Mezi takové obchody se řadí třeba krejčovství Portamento, mýdla Bella Mia, náušnice Magahony či hrnky Vermech.

Nákupy v e-shopech mění v dobré skutky server Givt.cz, který procenta z prodeje daruje Armádě spásy. Do podobného projektu s názvem Podpořit.cz se zapojily i velké firmy, jako je Notino, Mall.cz nebo BonPrix. Nákupem dárků v charitativním e-shopu Loono zase lidé mají možnost přispět na chod organizace a podílet se tak na osvětové kampani na prevenci kardiovaskulárních a onkologických onemocnění.

Související články

Zaručeně zlepší den

Podívejte se, jaké bizarní tvory vyplavil oceán

Američané schválili první kapky na světě nahrazující brýle u starších lidí. Jak fungují?

Vědecky potvrzeno. Nadávání snižuje bolest a dělá nás silnějšími

Zázračná síla objetí: proč bychom se měli objímat častěji?

Inspirativní rozhovor

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Přečtěte si rozhovor s cestovatelkou Nicolette Havlovou, která se vydala pěšky s batohem na zádech na pouť do tureckého Istanbulu.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…