Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Ilustrační foto: Pexels

Dnes se slaví už jedenáctý ročník Světového dne štědrosti a dobrých skutků. Tento den nám připomíná, že i malé činy laskavosti mohou mít obrovský vliv na životy lidí kolem nás. Češi od roku 2016, kdy se takzvané Giving Tuesday objevilo u nás, darovali přes 340 miliónů korun a jen v loňském roce tak podpořili přes 300 dobročinných projektů.

Takzvaný Giving Tuesday připadá na první úterý po Dni díkuvzdání a reaguje na Black Friday, během kterého lidé nakoupí nespočet věcí, které ani nepotřebují. Peníze, které ušetříte, když tlaku slev nepodlehnete, můžete darovat na dobročinné účely a pro neziskové organizace. Kromě peněz však můžete darovat také materiální věci lidem, kteří je potřebují. Bezdomovcům nebo maminkám či tatínkům, kteří na dítě zůstali sami.

Vybrat si můžete ze svého okolí nebo se inspirovat organizacemi, které se do Giving Tuesday zapojily. Letos například věnuje společnost Liberty Ostrava sbírku oblečení či hygienických potřeb Armádě spásy, Úřad vlády pak organizuje sbírku oblečení pro Klub svobodných matek a společnost Reknihy daruje knihy do Domova důchodců Chodov.

Ještě cennější než peníze a věci je mnohdy čas. Darujte tedy i své volné chvíle jako dobrovolník pro neziskové organizace, nebo zajděte navštívit své blízké, které jste dlouho neviděli. Své příbuzní, ale i přátele nebo sousedy. Darovat můžete také svou krev nebo krevní plazmu.

Nepodceňujte také vlídná slova. Pochválit novou sukni kolegyně nebo zavolat mamince, že ji máte rádi, rozveselí celý den nejen jim, ale i vám. Podle studie laskavé skutky mohou pomoci v boji s úzkostí a celkově zlepšují duševní zdraví. Dobré skutky, i ty nejmenší, tedy nemusíte dělat jen jeden den v roce, ale pravidelně a často.

Související články

Zaručeně zlepší den

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…