Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Moje tělo je moje upozorňuje, že s body shamingem se setkává skoro každý

Foto: Zuzana Lazarová, Moje tělo je moje

„Každý člověk si zaslouží respekt bez ohledu na to, jak vypadá,“ to je ústřední moto projektu Moje tělo je moje, který už několik let upozorňuje na téma body shamingu různými akcemi, výstavami a workshopy. V nedávné době úspěšně zakončili Hithit kampaň na jejich další fungování a slibují i podcast.

Někdo je moc velký, někdo zase moc malý, moc tlustý nebo moc hubený. Pravdou je, že jen 11 % populace odpovídá „ideálům krásy“, přesto plno lidí slýchá na svůj vzhled dennodenně nějaké narážky. A právě to řeší projekt Moje tělo je moje každý den na svých sociálních účtech. Pravidelně sdílejí příběhy lidí, kteří mají moc malá prsa, široké boky, holou hlavu, až moc tetování, příliš dlouhé vlasy na chlapa apod. Podle nich si každý zaslouží respekt a slušné chování. Konstatovat fakt ohledně něčího vzhledu je v pořádku, ovšem není potřeba dodávat posměšky nebo urážky, mnohdy si pak lidé tato slova nesou v sobě celý život. A je to tak, jak se říká: „Nikdo není dokonalý“.

Ukázka z putovní výstavy Moje tělo je moje, Zdroj: Moje tělo je moje

Je potřeba přenastavit mezilidskou komunikaci

Projekt Moje tělo je moje pořádá pravidelně workshopy ve školách a besedy na různých festivalech a akcích. Učí nejen děti, ale všechny lidi, že každý člověk si zaslouží respekt, bez ohledu na to, jak vypadá, každý za svoje tělo nese zodpovědnost, i když není jeho povinností vyhovovat představám jiných lidí, a hlavně, že slova mají velikou sílu – mohou hluboce ranit, ale také přinést podporu. Nejde jen o prevenci body shamingu, ale i přenastavení mezilidské komunikace, která se i díky sociálním sítím „utrhla ze řetězu“.

Na webových stránkách a sociálních sítích projektu sdílejí příběhy lidí, kteří se potýkali s narážkami na svůj vzhled a v životě je to negativně ovlivnilo. Často si po přečtení člověk řekne, že je to taková malichernost, přesto kvůli ní někdo někomu jinému ubližoval. Poselství těchto příběhů předávají i prostřednictvím putovní výstavy s fotografiemi zachycujícími tyto silné příběhy. Výstava už byla k vidění na různých místech České republiky, třeba i v brněnských tramvajích, ale i za našimi hranicemi.

V nedávné době Moje tělo je moje představilo první publikaci – brožuru Jak mluvit s dětmi o vzhledu těla, která je zdarma ke stažení na jejich webu. Je vhodná do škol jako studijní materiál, ale i k domácímu čtení a určitě stojí za to si ji stáhnout. K udržení všech aktivit projektu byla spuštěna hithitová kampaň, která splnila hlavní milník. Dalším cílem projektu je rozjet podcast, který by dostal téma i mezi širší veřejnost.

Brožura Jak mluvit s dětmi o vzhledu těla je vhodná nejen do škol, Zdroj: Moje tělo je moje

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Miniaturní zázrak z And: Vzácná ekvádorská žába znovu nalezena po sto letech

Zázrak z pouště: Velbloudí mléko boduje u diabetiků i v kosmetice

Do Plzně se vrátili mořští koníci. Zoo je chce i rozmnožit

Vědci napodobili vznik probiotických molekul v mezihvězdných mračnech

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…