Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Děkujeme, zdravotníci. Kávu i obědy jim rozvážejí dobrovolníci z celé republiky

3 minuty radosti
Iniciativa Energii lékařům rozváží do nemocnic výživné dobroty a energetické nápoje. Zdroj fotografie: Energii lékařům

Zdravotníci v první linii pandemie si každý den znovu a znovu zasluhují náš obdiv. Od března vzniklo v Česku množství iniciativ a projektů, které se rozhodly lékaře a zdravotní sestry podpořit vším, co je v jejich silách.

Lidi z Baru

Brněnské barmanské uskupení Lidi z baru přeměnilo své podniky v dílny na výrobu obličejových štítů. Přes 700 štítů denně dováží zdravotníkům do Fakultní nemocnice Bohunice. Kromě toho do nemocnic rozváží i domácí dobroty a kávu darovanou pražírnou Rebelbean a MOTMOT coffee roasters. Pomoci jim občané mohou finančním příspěvkem ve formě nákupu v e-shopu či objednáním rozvozu.

My takhle můžeme dát práci našim lidem, kteří přišli o možnost vydělávat. Zároveň se ta spousta volných rukou a energie využije správně a smysluplně, jak tedy aspoň věříme!“ uvedli Lidi z Baru na svém FB profilu.

Lidi z Baru už pro lékaře a sestry vyrobili na 9 tisíc obličejových štítů. Zdroj fotografie: FB Lidi z baru

Iniciativa Podporujeme nemocnici Slaný

Obědy, buchty i jiné laskominy vařené doma nosí místním zdravotníkům uskupení dobrovolníků ve Slaném. Ve své facebookové skupině si dobrovolníci s lékaři vyměňují slova vděku a sdílejí radost z upečených dobrot. Děti z gymnázia ve Slaném pak na 3D tiskárně vytvářejí pomůcky proti otlakům z roušek. Do projektu se zapojily i restaurace, které vaří pro zdravotníky jídla zdarma. Náklady pak vyrovnává veřejná sbírka.

Cílem je dát šanci všem zdravotníkům z naší slánské nemocnice nechat si doručit oběd nebo večeři zadarmo tam, kam si řeknou. Současně využít kvalitních kuchařů a kuchyní ze slánských restaurací a dát jim vydělat. Jedním darem podpořit dvě skupiny,“ uvedl zakladatel sbírky Jan Kocáb.

Zdravotníky ve slánské nemocnici zásobují dobrovolníci obědy i domácími cukrovinkami. Zdroj: FB Podporujeme nemocnici Slaný

Energii lékařům

Oříšky, proteinové tyčinky, zrnka kávy, sušené ovoce, energetické nápoje. To vše díky veřejné sbírce může rozesílat do nemocnic iniciativa s názvem Energii lékařům. Lidé se mohou do pomoci zapojit jako dobrovolníci na přípravu balíčků či na rozvoz. „Budeme pomáhat tak dlouho, dokud to bude potřeba,“ uvádějí na svých stránkách.

Káva, obědy i krajkovaná srdce

Do pomoci lékařům a sestrám se zapojil také nespočet stravovacích zařízení, firem i obchodů. Kávu zdarma zdravotníkům nabídne například pražské cafe Prostoru, čerpací stanice OMV či restaurace McDonalds. Vietnamské obchody označené červeným srdcem zase zdarma poskytují horké i studené nápoje a drobné občerstvení. Firma Mixit v projektu Müslíme na lékaře daruje do nemocnic směsi Müsli, Mana poskytuje zdravotníkům jídla ve formě nápoje. A v neposlední řadě jsou tu české krajkářky, které pro personál nemocnic paličkují krásná krajková srdce.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak se můžeme ochránit před infarktem? Podle vědců stačí dodržovat několik základních pravidel

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Projděte se po tiché stezce. Vyzkoušíte nový způsob odpočinku

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …