Nakoupit sousedovi nebo pomoct mamince s kočárkem do tramvaje – maličkosti, které nás málo stojí, ale mnoho za ně získáváme. Tak zní závěr z výzkumu vědců z několika světových univerzit, který byl zaměřený na vliv prosociálního chování na lidské zdraví.
„Prosociální chování jako altruismus, kooperace, důvěra a soucit je základem pro harmonickou, správně fungující společnost. Naše analýza ukazuje, že je navíc důležité i pro fyzické a mentální zdraví,“ uvedl hlavní autor studie Bryant P. H. Hui. Jeho tým totiž srovnáním 201 studií potvrdil, že projevy laskavosti zvyšují duševní a tělesnou pohodu.
Konání dobrých skutků podle vědců přispívá k pocitu sebeaktualizace, uvědomění vlastního potenciálu a smyslu života. Jako nejefektivnější se pak ukázaly být spontánní dobré skutky, u kterých nehrozí nástup rutiny. Nejsilnější souvislost mezi prosociálním chováním a duševní pohodou výzkum objevil u mladých lidí a u žen.
Zdroj: Americká Psychologická Asociace
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…