Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cítíte se mizerně? Konejte dobré skutky, doporučují vědci

1 minuta radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Nakoupit sousedovi nebo pomoct mamince s kočárkem do tramvaje – maličkosti, které nás málo stojí, ale mnoho za ně získáváme. Tak zní závěr z výzkumu vědců z několika světových univerzit, který byl zaměřený na vliv prosociálního chování na lidské zdraví.

Prosociální chování jako altruismus, kooperace, důvěra a soucit je základem pro harmonickou, správně fungující společnost. Naše analýza ukazuje, že je navíc důležité i pro fyzické a mentální zdraví,“ uvedl hlavní autor studie Bryant P. H. Hui. Jeho tým totiž srovnáním 201 studií potvrdil, že projevy laskavosti zvyšují duševní a tělesnou pohodu.

Konání dobrých skutků podle vědců přispívá k pocitu sebeaktualizace, uvědomění vlastního potenciálu a smyslu života. Jako nejefektivnější se pak ukázaly být spontánní dobré skutky, u kterých nehrozí nástup rutiny. Nejsilnější souvislost mezi prosociálním chováním a duševní pohodou výzkum objevil u mladých lidí a u žen.

Zdroj: Americká Psychologická Asociace

Související články

Zaručeně zlepší den

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vyschlá řeka odkryla vzácnou fosilii největší velké kočky na kontinentu

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…