Nadace Partnerství ocenila nejlepší projekty reagující na problémy spojené se změnou klimatu. Mezi lidmi uspěla především 200kilometrová alej pod horou Blaník. Odborná porota zase ocenila šetrnou budovu komunitního bydlení nebo pavilon tropického zemědělství na České zemědělské univerzitě.
Do letošního třetího ročníku soutěže Adapterra Awards se hlásila více než stovka realizací z celé republiky. Cenu si odvezlo osm projektů, z toho jeden částečně rakouský. Každý projekt byl jedinečný a specifický svým přínosem. Veřejnost zaujaly zejména aleje pod horou Blaník, které čítají 30 tisíc stromů.189 alejí je ovocných, dalších 124 tvoří listnáče a výsadba stále pokračuje. Projekt má kořeny v 90. letech u Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi. Později se přidalo sedm desítek dalších obcí a mnoho vlastníků pozemků i dobrovolníků. Stromy v krajině zadržují vodu, snižují teplotu půdy, pomáhají proti vodní i větrné erozi a plní krajinotvornou funkci.
V loňském roce v anketě soutěžilo 78 projektů, z nichž porota vybrala 12 finalistů. Oproti tomu letos počet zájemců narostl na 101, z nich pak do užšího kola postoupilo 18 finalistů. Zdá se tedy, že přibývá projektů, které se snaží v souvislosti s klimatickou změnou přizpůsobit novým podmínkám.
Zdroj: Adapterra Awards
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…