Rostliny se vyrovnávají se změnami klimatu po svém. Naučily se upravovat svůj chemický kód. V budoucnu bychom tak o ně nemuseli přijít, informoval server Earth.
Podle nové studie vedené Stockholmskou univerzitou jsou určité rostliny, které se mohou lépe zotavit ze sucha, aniž by to ovlivnilo jejich velikost nebo výnos semen. Pomůže jim k tomu modifikace genů. Odborníci zjistili, že každá rostlinná buňka používá chemický kód k upravení svého ligninu tak, aby fungoval optimálně a vyrovnal se s environmentálními stresory. Lignin je komplexní organický polymer, který tvoří klíčové strukturální materiály v podpůrných tkáních rostlin. Tato látka umožňuje rostlinám vést vodu, stát vzpřímeně a hraje zásadní roli při tvorbě buněčných stěn, zejména ve dřevě a kůře.
Toto nové důležité zjištění by mohlo najít zásadní uplatnění v zemědělství a lesnictví a pomoci řešení problémů souvisejících se změnou klimatu. „Stačí pouze jedna jednoduchá chemická změna, aby se rostliny staly vysoce odolnými vůči suchu v podmínkách, kdy by jinak uhynuly,“ uvedl hlavní autor studie Edouard Pesquet.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a The Plant Cell
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…