Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

FOTO: Podívejte se na nejkrásnější fotky české přírody. Soutěž vyhrál snímek kosa

Vlčí Láska. Foto: Matyáš Slavík, Czech Nature Photo

Soutěž Czech Nature Photo, do které se přihlásilo více než 200 českých a slovenských fotografů, zná letošního vítěze. Nejlepší fotkou se podle mezinárodní poroty stal snímek Igora Mikuly, který zachytil kosa při krmení mláďat v hnízdě. „Lokální, dalo by se říct obyčejný motiv z české přírody dokonale koresponduje se současnou složitou situací způsobenou pandemií koronaviru, která ovlivňuje veškeré naše možnosti včetně cestování i fotografování. Snímek nese poselství, že náměty pro silné fotografie lze najít všude kolem nás,“ řekl předseda poroty Vladimír Čech mladší.

Soutěž pořádá organizace Czech Photo již od roku 2017. Jejím cílem je nejen ocenit nejlepší české a slovenské fotografy, ale také pomocí snímků zachycujících přírodu motivovat veřejnost k její ochraně. Klání se každoročně účastní jak profesionální, tak amatérští fotografové, letos v celkem čtrnácti kategoriích. „I díky přihlášeným fotografiím je zřejmé, že Česko patří k zemím, kde má fotografie přírody silné postavení. Není náhodou, že řada domácích autorů fotí přírodu také pro mezinárodní agentury a vydavatele,“ uvedli organizátoři na svých webových stránkách.

Vítězný snímek v kategorii Nejlepší fotka české přírody Igora Mikuly zobrazuje samečka kosa černého krmícího svá mláďata. „Už dlouho jezdívám do jedné zapadlé vesničky na chatu ke kamarádovi Ondřejovi pozorovat zvířata. Na parapetu záchodového okénka každoročně hnízdí pár kosů. Nebylo tomu jinak ani loni. Vzhledem k tomu, že jsou na přítomnost lidí zvyklí, rozhodl jsem se život rodinky zdokumentovat,“ řekl fotograf.

Kos černý. Foto: Igor Mikula, Czech Nature Photo

V kategorii Savci zvítězil Michal Stoklasa se svou fotkou tří liščat nazvanou Bratři. „Pozorování liščích mláďat patří mezi mé nejkrásnější zážitky v přírodě z tohoto roku. Fotografie vznikla, když si liščata spolu hrála pod starým smrkem. Byla asi hodina před západem slunce, když je v dálce něco zaujalo a spolu zkoumala, co to je,“ dodal Stoklasa.

Bratři. Foto: Michal Stoklasa, Czech Nature Photo

Jako nejlepší fotku přírody v Praze porotci vybrali snímek Martina Divíška, který zachytil ženu krmící racky z okna u Karlova mostu.

Krmení racků u Karlova mostu. Foto: Martin Divíšek, Czech Nature Photo

Kategorii Bezobratlí vyhrál Petr Bambousek. „Mravenci Atta jsou typickými obyvateli kostarických pralesů. Přenášejí lístky rostlin do svého hnízda, kde na nich pěstují houbu, kterou se poté živí,“ vysvětlil autor záběr, který pořídil na Kostarice.

Mravenec Atta. Foto: Petr Bambousek, Czech Nature Photo

Letošní novinkou soutěže byly kategorie Czech Photo Junior určené pro žáky základních a středních škol, do kterých se celkem zapojilo přes 200 dětí ve věku od 6 do 18 let. Mezi snímky žáků druhého stupně se porotcům nejvíce líbila fotka čtrnáctiletého Adama Kőszegiho s názvem Na lovu.

Na lovu. Foto: Adam Kőszegi, Czech Nature Photo

Související články

Zaručeně zlepší den

Nebojte se náročných rozhovorů a řada dalších podzimních (nejen) psychologických webinářů

Milionářem může být téměř každý: Kudy vede cesta k finanční nezávislosti?

Co nám říkají stopy dinosaurů o životě na starověké Aljašce

Hormon lásky oxytocin dokáže divy. Co vše v těle ovlivňuje?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…