V Nemocnici na Homolce využívají nejmodernější technologii mapování srdce

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Kardiologové z Nemocnice na Homolce začali na začátku října využívat novou, u nás zatím unikátní, špičkovou technologii 3D mapování srdce. Systém trojrozměrného srdečního mapování a navigace Rhytmia umožňuje okamžité a přesné mapování srdce v průběhu katetrizačního zákroku. Lékaři tak mohou mít zřetelný obraz o rozložení vad, které vyžadují zásah.

„My a naši kolegové z IKEMu jsme byli přímo u vývoje systému, spolu s profesorem Kautznerem jsme ho v roce 2007 testovali v rámci klinické studie. Ke klinickému použití jsme ho na Homolku získali už loni, ale ještě jsme museli doladit některé technické detaily,“ řekl primář Kardiologického oddělení Nemocnice na Homolce Petr Neužil. „Systém je unikátní v tom, že vytvoří 3D vizualizaci během několika vteřin, zatímco předchozí systém umožňuje jen postupné mapování krok za krokem, na jehož základě teprve vygeneruje 3D mapu,“ doplnil.

Novou technologii vyvinula nedávno bostonská společnost, přičemž se staršími verzemi 3D mapování pracují lékaři již asi deset let. Podle Neužila se tato technika stala za tu dobu zlatým standardem pro řešení komplexních srdečních arytmií a bez ní by nebylo možné tyto pacienty léčit. Kardiologické oddělení Nemocnice Na Homolce je známé svým zaměřením na léčbu poruch srdečního rytmu, implantace kardiostimulátorů a defibrilátorů a léčbu akutních syndromů ischemické choroby srdeční. V posledním desetiletí se také podílí na výzkumu a vývoji nejnovějších technologií a může se pochlubit i řadou provedených unikátních zákroků, jako jsou například bezdrátové kardiostimulátory.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Česko zavádí inovaci ve třídění odpadu. Recyklace bude jednodušší

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová