Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Nemocnici na Homolce využívají nejmodernější technologii mapování srdce

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Kardiologové z Nemocnice na Homolce začali na začátku října využívat novou, u nás zatím unikátní, špičkovou technologii 3D mapování srdce. Systém trojrozměrného srdečního mapování a navigace Rhytmia umožňuje okamžité a přesné mapování srdce v průběhu katetrizačního zákroku. Lékaři tak mohou mít zřetelný obraz o rozložení vad, které vyžadují zásah.

„My a naši kolegové z IKEMu jsme byli přímo u vývoje systému, spolu s profesorem Kautznerem jsme ho v roce 2007 testovali v rámci klinické studie. Ke klinickému použití jsme ho na Homolku získali už loni, ale ještě jsme museli doladit některé technické detaily,“ řekl primář Kardiologického oddělení Nemocnice na Homolce Petr Neužil. „Systém je unikátní v tom, že vytvoří 3D vizualizaci během několika vteřin, zatímco předchozí systém umožňuje jen postupné mapování krok za krokem, na jehož základě teprve vygeneruje 3D mapu,“ doplnil.

Novou technologii vyvinula nedávno bostonská společnost, přičemž se staršími verzemi 3D mapování pracují lékaři již asi deset let. Podle Neužila se tato technika stala za tu dobu zlatým standardem pro řešení komplexních srdečních arytmií a bez ní by nebylo možné tyto pacienty léčit. Kardiologické oddělení Nemocnice Na Homolce je známé svým zaměřením na léčbu poruch srdečního rytmu, implantace kardiostimulátorů a defibrilátorů a léčbu akutních syndromů ischemické choroby srdeční. V posledním desetiletí se také podílí na výzkumu a vývoji nejnovějších technologií a může se pochlubit i řadou provedených unikátních zákroků, jako jsou například bezdrátové kardiostimulátory.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.