Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Kniha je, pro mnohé překvapivě, oslavou života. Foto: Gabriela Brázdová

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je to? Nebudu vás dlouho napínat. Kniha Moje milá smrti z pera Veroniky Hurdové se věnuje právě citlivému tématu odchodu našich blízkých.

Asi si teď klepete na čelo, co je na knize s tématem smrti pozitivního. Tuto otázku jsem si mnohokrát sama pokládala, když jsem se ocitla v těžkých životních situacích, kdy mi tahle kamarádka s kosou zaklepala na dveře, nebo když ji moji blízcí přátelé dokonce pustili dál. Právě kniha od Veroniky Hurdové s názvem Moje milá smrti mi poskytla odpovědi a umožnila nahlížet na úmrtí laskavěji a chápavěji.

Kniha citlivě provádí těžkým životním obdobím. Ilustrační foto: Pixabay

Veronika Hurdová alias Krkavčí matka se se smrtí setkala tváří v tvář v momentě, kdy měla dvě malé děti a třetí čekala. Tehdy měl její manžel smrtelnou nehodu. Mladá maminka se tak ze dne na den stala vdovou. Ve své knize popisuje náročné období, které ji však zásadně transformovalo. Zároveň nabízí na tuto obávanou kapitolu našeho života zcela odlišný pohled, než je nám obvykle servírován. „Udatně bojujeme se smrtí, až pro samý boj zapomeneme na sebe. Zapomínáme na své pocity a zakazujeme si je prožívat. Zapomínáme na lásku a měníme ji ve svém srdci za statečnost, sílu, bojovnost. Zapomínáme na to, že vesmír funguje i bez našich malých válek,“ zamýšlí se spisovatelka a autorka blogu ve své knize.

Autorka smrt rozhodně nezlehčuje, ani netvrdí, že není třeba truchlit. Naopak zdůrazňuje, že je cesta každého za smířením se s touto situací odlišná a zcela jedinečná. Popisuje svůj příběh a uvědomění, ke kterým přišla. Ta mohou sloužit jako pomyslná baterka dalším lidem, kteří nyní bloudí ve tmě. „Příčí se mi někomu dávat nějaký univerzální návod na to, jak by se měl s odchodem blízkého člověka vyrovnat. Připadá mi, že tím znevažuji jeho smutek, jeho prožitky, jeho celého. Vždyť kdy jindy jsme zranitelnější a odhalenější než v přímém kontaktu se smrtí. Nechci přitahovat pozornost na sebe. To, že se mi smrt přimotala do života, beru jako důležitou věc, která mě posunula k jinému nahlížení na život,” nabízí svůj pohled Veronika Hurdová.

Způsobů, jak se vyrovnat se smrtí blízkého, je podle autorky nespočet. Ilustrační foto: Pixabay

A právě taková celá kniha je – lampička, která září, odhaluje nové perspektivy a nabízí čtenáři postřehy a myšlenky, pro které stojí za to žít.

Slovo autorky článku:

„Této knize jsem se poměrně dlouho bránila. Kdo si chce číst o smrti? Vždyť existuje spousta veselejších knih. Nyní ale beru zpět všechno, co jsem si myslela, a do budoucna už si nebudu tvořit názor předčasně. Moje milá smrti je totiž oslavou života. A tak si dovolím na závěr ještě jednu citaci, pod kterou se mohu podepsat: ‚Jsem bytostně přesvědčená, že jediné, čeho máme dosáhnout v tomto čase a v tomto těle, je nechat volně zářit svou duši v celé její čistotě. Být tak moc sami sebou, jak jen to dokážeme.‘

Knihu Moje milá smrti zakoupíte například v knihkupectví Dobrovský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

Budoucnost kávy – kompostovatelné kapsle obalené řasou

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…