Studenti Kalifornské univerzity v Los Angeles se stali prvním vysokoškolským týmem, který vyhrál prestižní cenu Carbon XPRIZE. Zasloužili se o to technologií, která z emisí oxidu uhličitého produkovaných elektrárnami vyrábí nový typ betonu. Jeho uhlíková stopa je oproti běžnému betonu poloviční, tvrdostí a odolností se však neliší.
Ze všech surovin, které lidstvo vyprodukuje, je betonu nejvíce. Betonářství je největším materiálovým průmyslovým odvětvím na světě a má na svědomí sedm procent světových emisí oxidu uhličitého. Jedna z nejpoužívanějších složek betonu – cement – stojí dokonce za devíti procenty emisí. Inovátoři se proto snaží přijít s technologiemi, které by produkci skleníkových plynů při výrobě tohoto oblíbeného stavebního materiálu omezily. Světový výzkum se zaměřuje jak na jeho poměrně složitou recyklaci, tak na proces výroby.
Právě v této snaze uspěl tým vědců z Kalifornie vystupující pod názvem CarbonBuilt, který vedle snížení uhlíkové stopy o více než polovinu docílil i nižší ceny. Podařilo se to díky využití odpadových materiálů, jako jsou spaliny z elektráren nebo cementáren. Obejdou se bez nákladného čištění – rovnou se vstřikují k hašenému vápnu, které s oxidem uhličitým reaguje lépe než obyčejný cement a při tvrdnutí betonu jej absorbuje. Za jeden den tak vědci dokážou přeměnit na beton 135 kilogramů skleníkového plynu. Díky nové technologii klesne také spotřeba cementu, a to o 60 až 90 procent.
Inspirací k tomuto projektu byly mušle. „Jsou z uhličitanu vápenatého, který je přírodním cementačním činidlem,“ řekl vedoucí týmu a profesor stavitelství a materiálových věd Gurav Sant. „Opravdu nás motivoval způsob, jakým mušle drží pohromadě, a tak jsme se pustili do přeměny oxidu uhličitého na beton,“ objasňuje vědec motivaci týmu, který se vývoji nové technologie věnoval od roku 2014. Kvůli pandemii se závěrečné kolo soutěže posunulo o rok a zařízení kalifornských vědců běželo čtyři měsíce v kuse. Vyrobilo 150 metrů krychlových betonových bloků, z nichž některé byly věnovány kmeni Východních Šošonů na projekt výstavby domů v rezervaci Wind River.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)
Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…