Sci-fi, nebo průlom v ekologii? Výzkumníci z Polytechnického Institutu ve Worcesteru vyvinuli beton, který sám dokáže zacelit praskliny a díry. Jeho životnost je díky tomu čtyřikrát delší, než bývá u běžného betonu.
Beton je nejpoužívanějším matriálem ve stavebnictví. Produkuje ale velké množství skleníkových plynů, a je tak hrozbou pro naši planetu. Takzvaný enzymatický beton s tímto problémem bojuje pomocí enzymu, který vytváří červené krvinky. Enzym přimíchaný do cementu reaguje s oxidem uhličitým z ovzduší a tvoří krystaly uhličitanu vápenatého. Ten je svou strukturou i vlastnostmi velmi podobný betonu. V případě vzniku praskliny tak materiál začne automaticky produkovat krystaly a je schopný díru zacelit.
Do 24 hodin dokáže beton zacelit praskliny v řádech milimetrů. Pomocí metody lze navíc opravit i díry v klasickém betonu, a to aplikací vápníku a oxidu uhličitého do místa poškození. „Pokud se podaří miniaturní praskliny zacelit již v počátku, nevznikne z nich větší problém vyžadující opravy či výměnu. Jedná se o zásadní problematiku ve stavebním průmyslu,“ uvedl hlavní autor studie zveřejněné v časopise Applied Materials Today Nima Rahbar.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…