Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Kniha potěší, i když je venku pod mrakem. Foto: Gabriela Brázdová

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách přírodou. Cestou necestou narážíme na řadu květin. Jaké by to bylo vědět, o jakou rostlinku se jedná? Květolelo toto přání splní nejen malým čtenářům.

Víte, že se řebříčku lidově říká myší ocásek? A že jetel opyluje především čmelák? Veselé barevné leporelo potěší jak děti, tak i dospělé, kteří se s ním vrátí v čase do v období, kdy ještě věřili na princezny a draky. Edukativní kniha je velmi líbivá, plná překrásných ilustrací, které doslova prosvětlí a oživí den. Stojí za nimi česká výtvarnice Tereza Marianová, která se rozhodla obohatit dětský knižní svět plný publikací o zvířátkách také rostlinkami, a tím je přiblížit malým botanikům.

Tereza Marianová „vypiplala“ Květolelo přes zimu, kdy snila o rozkvetlých loukách, zatímco příroda byla pokrytá sněhovou peřinou. A snové jsou i její ilustrace. Každou dvojstránku zdobí kresby spojené s jednou květinou, které je věnovaná legrační básnička. Začínající přírodovědci se tak seznámí se sedmikráskou, pampeliškou nebo třeba jahodníkem. Kromě rostlin, které v knize zaujímají hlavní roli, na ně však čekají i zvířata jako třeba králík, pták nebo netopýr. Čtenáři si tak rozšíří obzory napříč obory.

U malých obdivovatelů přírody bude mít Květolelo úspěch. Ilustrační foto: Unsplash

Slovo autorky článku:

„Z Květolela jsou doslova cítit letní měsíce, kdy nad loukou létají včelky a čmeláci vyhlížející tu správnou rostlinku k opylování. Jedná se o leporelo, které zaujme nejen osobitými kresbami, ale i (dů)vtipnými texty, které zákonitě vykouzlí úsměv na tváři. Věřím, že z něj budou dětští čtenáři ještě víc nadšení než já. Jeho stránky totiž nabízejí to nejcennější – poznávat, a především pojmenovávat svět, jenž nás obklopuje a jsme jeho součástí, a navíc se přitom královsky bavit.“

Knihu Květolelo můžete koupit přímo v nakladatelství Meander.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pečujme o své zdraví. Játra si dnes připomínáme při Světovém dni hepatitidy

Horská pevnost v Iráku skrývala 2 000 let staré město Natounia

Mohu to recyklovat? Odborníci radí, co dávat a co nedávat do recyklačního koše

Champs-Elysées dostane před olympijskými hrami v roce 2024 zelenou proměnu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…