Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Kniha potěší, i když je venku pod mrakem. Foto: Gabriela Brázdová

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách přírodou. Cestou necestou narážíme na řadu květin. Jaké by to bylo vědět, o jakou rostlinku se jedná? Květolelo toto přání splní nejen malým čtenářům.

Víte, že se řebříčku lidově říká myší ocásek? A že jetel opyluje především čmelák? Veselé barevné leporelo potěší jak děti, tak i dospělé, kteří se s ním vrátí v čase do v období, kdy ještě věřili na princezny a draky. Edukativní kniha je velmi líbivá, plná překrásných ilustrací, které doslova prosvětlí a oživí den. Stojí za nimi česká výtvarnice Tereza Marianová, která se rozhodla obohatit dětský knižní svět plný publikací o zvířátkách také rostlinkami, a tím je přiblížit malým botanikům.

Tereza Marianová „vypiplala“ Květolelo přes zimu, kdy snila o rozkvetlých loukách, zatímco příroda byla pokrytá sněhovou peřinou. A snové jsou i její ilustrace. Každou dvojstránku zdobí kresby spojené s jednou květinou, které je věnovaná legrační básnička. Začínající přírodovědci se tak seznámí se sedmikráskou, pampeliškou nebo třeba jahodníkem. Kromě rostlin, které v knize zaujímají hlavní roli, na ně však čekají i zvířata jako třeba králík, pták nebo netopýr. Čtenáři si tak rozšíří obzory napříč obory.

U malých obdivovatelů přírody bude mít Květolelo úspěch. Ilustrační foto: Unsplash

Slovo autorky článku:

„Z Květolela jsou doslova cítit letní měsíce, kdy nad loukou létají včelky a čmeláci vyhlížející tu správnou rostlinku k opylování. Jedná se o leporelo, které zaujme nejen osobitými kresbami, ale i (dů)vtipnými texty, které zákonitě vykouzlí úsměv na tváři. Věřím, že z něj budou dětští čtenáři ještě víc nadšení než já. Jeho stránky totiž nabízejí to nejcennější – poznávat, a především pojmenovávat svět, jenž nás obklopuje a jsme jeho součástí, a navíc se přitom královsky bavit.“

Knihu Květolelo můžete koupit přímo v nakladatelství Meander.

Související články

Zaručeně zlepší den

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…