Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Kniha potěší, i když je venku pod mrakem. Foto: Gabriela Brázdová

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách přírodou. Cestou necestou narážíme na řadu květin. Jaké by to bylo vědět, o jakou rostlinku se jedná? Květolelo toto přání splní nejen malým čtenářům.

Víte, že se řebříčku lidově říká myší ocásek? A že jetel opyluje především čmelák? Veselé barevné leporelo potěší jak děti, tak i dospělé, kteří se s ním vrátí v čase do v období, kdy ještě věřili na princezny a draky. Edukativní kniha je velmi líbivá, plná překrásných ilustrací, které doslova prosvětlí a oživí den. Stojí za nimi česká výtvarnice Tereza Marianová, která se rozhodla obohatit dětský knižní svět plný publikací o zvířátkách také rostlinkami, a tím je přiblížit malým botanikům.

Tereza Marianová „vypiplala“ Květolelo přes zimu, kdy snila o rozkvetlých loukách, zatímco příroda byla pokrytá sněhovou peřinou. A snové jsou i její ilustrace. Každou dvojstránku zdobí kresby spojené s jednou květinou, které je věnovaná legrační básnička. Začínající přírodovědci se tak seznámí se sedmikráskou, pampeliškou nebo třeba jahodníkem. Kromě rostlin, které v knize zaujímají hlavní roli, na ně však čekají i zvířata jako třeba králík, pták nebo netopýr. Čtenáři si tak rozšíří obzory napříč obory.

U malých obdivovatelů přírody bude mít Květolelo úspěch. Ilustrační foto: Unsplash

Slovo autorky článku:

„Z Květolela jsou doslova cítit letní měsíce, kdy nad loukou létají včelky a čmeláci vyhlížející tu správnou rostlinku k opylování. Jedná se o leporelo, které zaujme nejen osobitými kresbami, ale i (dů)vtipnými texty, které zákonitě vykouzlí úsměv na tváři. Věřím, že z něj budou dětští čtenáři ještě víc nadšení než já. Jeho stránky totiž nabízejí to nejcennější – poznávat, a především pojmenovávat svět, jenž nás obklopuje a jsme jeho součástí, a navíc se přitom královsky bavit.“

Knihu Květolelo můžete koupit přímo v nakladatelství Meander.

Související články

Zaručeně zlepší den

Menstruační chudoba se netýká jen zemí třetího světa, vysvětlují zástupkyně organizace SOLA Pomáhá

Jak na zoubky jako perličky? Speciální ošetření sníží riziko kazů o 80 %

Nejnovější telefon Nokia si můžete opravit sami

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…