Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Uhlíkovou stopu snižují i tradiční výrobci skotské whisky

Tradiční skotská whisky má přísná pravidla výroby. Ilustrační foto: Pixabay

Když se řekne Skotsko, asi první, co vás asi napadne, bude whisky. Velmi tradiční produkt, který má přísná pravidla výroby. I v tomto odvětví ovšem myslí na přírodu a snaží se o ekologičtější přístup, píše 100+1 zahraniční zajímavost.

Skotská whisky se v zemi vyrábí už více než 500 let. Co nezraje alespoň tři roky a jeden den na území Skotska a nemá alespoň 40 % alkoholu, se tam nemůže nazývat whisky. Výroba tohoto alkoholu je založena na velmi tradičních postupech a není jednoduchá, navíc je energeticky náročná. Výrobcům skotské whisky ale není životní prostředí jedno, a tak se domluvili, že by chtěli být uhlíkově neutrální do roku 2040.

V menší destilérce Oban, která whisky vyrábí již 200 let, dosáhli uhlíkové neutrality již v roce 2019. Začali pro provoz využívat biopalivo, čímž chtěli stanovit trend i pro další výrobce. Obecně producenti whisky ve Skotsku snížili emise skleníkových plynů o 34 % procent od roku 2019, což je velký posun. Jejich odhodlání je velké, i když dosažení uhlíkové neutrality bude náročné.

Zdroj: 100+1 zahraniční zajímavost

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…