Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Ilustrační foto: Depositphotos

Nahradit plastové obaly mohou v budoucnu přírodní jedlé fólie. Nový materiál na balení ovoce, zeleniny i masa vyvinuli vědci Uralské Federální Univerzity v Rusku a Sri Venkateswara Univerzity v Indii.

Nové potravinářské fólie se vyrábí z biopolymeru kyseliny alginové obsaženého v mořských řasách. Tato látka se běžně používá například jako zahušťovač či stabilizátor v potravinách pod značkou E401. Vědci však nyní objevili unikátní vlastnosti tohoto biopolymeru, které umožňují jeho jednoduché zpracování do formy tenkého filmu. Tvorba fólie navíc nevyžaduje žádnou speciální technologii. Vyrábět ji tak mohou i běžní producenti potravin a obalů.

Hlavní výhodou nového materiálu je jeho vstřícnost k životnímu prostředí. Fólie je rozpustná ve vodě, kde se do jednoho dne rozloží z 90 procent. Materiál je navíc díky své přírodní bázi zcela poživatelný. Antioxidanty přítomné v mořských řasách také zpomalují proces oxidace, a prodlužují tak životnost balených potravin. „Jsme schopní navíc k foliím přidat i přírodní antivirové látky, které udrží jídlo ještě déle čerstvé. Jedná se například o látky obsažené v česneku, kurkumě a zázvoru,“ doplnil Grigory Zyryanov z Uralské Federální Univerzity.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…