Tchaj-wan zakáže do roku 2030 plasty na jedno použití

Zdroj fotografie: goodnesnetwork.org

Podle nového omezení nebudou smět tchajwanské restaurace do roku 2030 používat plasty na jedno použití. Konzumenti navíc budou muset zaplatit příplatek za všechna brčka, plastikové nákupní tašky, plastové nádobí a kelímky na jedno použití už od roku 2025.

„Chceme zavést řadu opatření do roku 2030, která výrazně omezí množství odpadu z plastů na jedno použití, který znečišťuje moře a dostává se opět do potravinového řetězce, a ovlivňuje tak lidské zdraví,“ uvedl Lai Ying-ying, který má na starost vládní program týkající se environmentální ochrany.

Tchajwanská vláda se snaží snížit spotřebu svým novým programem o recyklaci a poplatcích za plastikové nákupní tašky. Omezení postihnou i pořadatele festivalů a dalších veřejných zařízeních. Prvním omezením budou restaurace čelit již od roku 2019, kdy nejvýznamnější řetězce budou muset přestat poskytovat svým zákazníkům plastová brčka. Podle Lai průměrný Tchajwanec použije ročně 700 plastových tašek, cílem programu je proto snížit toto číslo na 100 kusů do roku 2025 a na nulu do roku 2030.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Autor článku

Zuzana Tomášková