Bakterie Propionibacterium acnes může při narušení rovnováhy kožního mikrobiomu zhoršovat akné. Po genetické úpravě ji ale lze využít jako živý lék pro jeho léčbu. O nadějném výzkumu píše magazín 100+1.
Propionibacterium acnes je častou kožní bakterií, která v případě přemnožení zhoršuje problémy s pletí včetně akné. Mezinárodní výzkumný tým španělské Univerzity Pompeua Fabry v Barceloně ale ukázal, že bakterii lze využít i pro léčbu – prozatím jen akné, časem možná i dalších kožních nemocí. Bakterii geneticky modifikovali tak, aby produkovala protein NGAL, který se podílí na antibakteriální imunitě. Léčbu akné podporuje látkou zvanou isotretinoin (známá také jako kyselina 13-cis-retinová), která se používá pro těžké fáze této kožní nemoci.
Vědci prozatím geneticky upravenou bakterii aplikovali pouze laboratorním myším a vyzkoušeli na uměle pěstovaných kožních buňkách. Léčba lidí s pokročilým stádiem akné pomocí této látky by byla šetrnější než v současné době používaná antibiotika, která mají nepříjemné vedlejší účinky. O výsledcích výzkumu informoval magazín Nature Biotechnology.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život
Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…