Poptávka po čerstvé lokální zelenině je stále vyšší, dostupnost její produkce oproti tomu ovšem bývá omezená. Řešení této problematiky nabízí již od roku 2021 projekt Chytrého skleníku od brněnské společnosti Sensorie. Ta nyní přišla také s konceptem jeho mobilní verze.
Projekt Chytrý skleník je založen na možnosti pěstování zeleniny, ovoce či bylinek pro kohokoli a kdekoli. Cílem je tedy umožnit tuto produkci všem, kdo o ni má zájem. Překážkou tak není ani to, z jaké části České republiky jste (pokud by Chytrý skleník zrovna nenabízela vaše obec či firma, můžete si ho zařídit také vy sami), ani to, kolik času mu můžete věnovat (pokud například budete chtít odjet na dovolenou, zabudovaná speciální technologie se o vaši úrodu postará). Více se o těchto možnostech můžete dočíst v jednom z našich dřívějších článků zde. Chytrý skleník dále kromě kvalitních potravin slibuje také možnost celoročního provozu či rychlou návratnost počáteční investice.
Jak Chytrý skleník funguje?
Vybudování Chytrého skleníku není vůbec složité, můžete k němu použít prakticky jakýkoliv skleník, který už vlastníte či seženete v hobbymarketech. Sensorie k němu nabízí technologii, která z něj vytvoří chytré místo pro vaši úrodu. Řídící systém skleníku se poté nastavuje přes internet, kde ho můžete skrze responsivní webovou aplikaci také spravovat. Díky možnosti vzdáleného dohledu tak budete vždycky vědět, co se ve vašem skleníku právě děje. K dispozici jsou kromě informací o aktuálním stavu (kontrola teploty, vlhkosti atd.) také kamery. Nedílnou a jistě velmi cennou součástí je rovněž funkce rozpoznávání nemocí, která vám pomůže v ochraně vaší úrody. Podrobnější funkce skleníku naleznete zde.
Další možnosti Chytrého skleníku
Koncept Chytrého skleníku se nicméně stále vyvíjí, kromě možnosti hydroponického pěstování, kterou společnost zavedla již v minulém roce (velice čistý a efektivní způsob, jak pěstovat čerstvou a zdravou zeleninu bez používání zbytečné chemie), byla letos představena i mobilní skleníková verze, která navíc umí po 10 měsíců v roce fungovat pouze z obnovitelných zdrojů nezávisle na inženýrských sítích. Tato hydroponická stěna tak pracuje téměř celý rok prakticky sama – do hydroponického košíčku pouze vložíte semínko a vrátíte se pro dospělou rostlinu.
Tím ale inovace Chytrého skleníku společnosti Sensorie nekončí, naopak. V nabídce je totiž také flexibilní fotovoltaický panel, díky kterému není potřeba ani přípojka k elektřině. A pokud vše půjde dobře, je možné, že se dříve či později dočkáme také posunutí projektu do fáze, kdy dosáhne nezávislosti na produkci jak zeleniny, tak také čerstvého masa. Aktuálně se mimo jiné vyvíjí technologie aquaponického skleníku, která by měla do budoucna zajišťovat možnost čerstvého rybího masa.
Pokud byste se na technologii Chytrého skleníku chtěli podívat i vy, můžete Sensorii kontaktovat anebo přijít rovnou vyzkoušet jedno z jejich brněnských Chytrých tržišť.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…