Vědci objevili novou látku klovibaktin. Ta je účinná v boji proti superbakteriím a rezistentním patogenům. O výsledcích studie informuje web 100+1.
Až 99 % známých žijících organismů neumí vědci kultivovat tradičním způsobem. Informace o nich získávají jen prostřednictvím analýzy genetického materiálu a nazývají je „mikrobiální temnou hmotou“. Tyto mikroorganismy ovšem představují zajímavý zdroj nových látek pro medicínské využití. V roce 2014 byla v této hmotě objevena půdní bakterie s provizorním názvem Eleftheria terrae. Podařilo se z ní izolovat látku teixobactin, který by se mohl stát účinným antibiotikem.
Další látkou, kterou se z této bakterie nedávno podařilo získat, je klovibaktin (clovibactin). Vědci v čele s biochemikem Markusem Weingarthem z nizozemské Univerzity v Utrechtu zjistili, že dokáže zničit superbakterie (např. zlatého stafylokoka MRSA a rezistentního enterokoka Enterococcus faecalis) bez toho, aby se u nich rozvíjela rezistence. Výsledky této studie publikoval časopis Cell. Pro medicínu tento objev znamená naději na nové a odolné antibiotikum.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem
Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…