Už nějaký ten pátek se ví, že složení střevního mikrobiomu může mít vliv na náladu a chování lidí nebo na vznik psychických onemocnění. Nyní vědci přišli na to, že střevní bakterie mohou mít dokonce vliv na to, jak jsme motivovaní k pohybu, uvedl server Earth.
Nová studie, kterou zastřešili výzkumníci z University od Pennsylvania, zjistila, že určité druhy bakterií žijící ve střevech aktivují nervy ve střevě, které u myší podporují touhu věnovat se fyzické aktivitě. Při jejich experimentech vynikly dva druhy bakterií: Eubacterium rectale a Coprococcus eutactus. Oba produkují metabolity, které stimulují endokanabinoidní receptory CB1 na střevních senzorických nervech spojujících střeva s mozkem přes páteř. Stimulace těchto receptorů způsobuje v mozku zvýšení hladiny dopaminu během cvičení.
„Pokud dokážeme potvrdit toto i u lidí, měli bychom účinný způsob, jak přimět lidi k cvičení, aby se zlepšilo veřejné zdraví,“ uvedl hlavní autor studie Christoph Thaiss. Kromě toho může další zkoumání do budoucna pomoci zvýšit motivaci a náladu při psychických poruchách, jako je závislost nebo deprese.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Nature
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…