Vědci zjistili, že biliony bakterií, které obývají naše těla – souhrnně známé jako mikrobiom – jsou pro jednotlivce stejně jedinečné jako jejich otisky prstů, informoval server Earth.
Vědci ze Stanfordské univerzity na to přišli díky šestileté analýze střevních, ústních, nosních a kožních bakterií 86 jedinců. Zjištění podtrhuje hlubokou personalizaci těchto mikrobiálních komunit. „Naše závěry podtrhují myšlenku, že každý z nás má v těle individualizované mikrobiomy, které jsou pro nás speciální,“ uvedl Michael Snyder, ředitel Stanfordského centra pro genomiku a personalizovanou medicínu. Podle něj je tento mikrobiální ekosystém kombinací genetiky, stravy a imunitního systému, což zdůrazňuje složitý vztah mezi našimi těly a obyvateli, kteří tvoří náš mikrobiom.
Lidský mikrobiom, který se skládá z přibližně 39 bilionů mikrobů, hraje zásadní roli v našem zdraví a nemoci. Účastníci výzkumu byli ve věku od 29 do 75 let, přičemž výzkumníci sbírali jednou za čtvrtletí vzorky z různých míst těla. Další vzorky byly odebrány během období nemoci, očkování nebo při užívání antibiotik, přičemž každý vzorek prošel genetickým sekvenováním, aby byly identifikovány jeho mikrobiální složky. Celkem bylo analyzováno přes 5 432 biologických vzorků, které generovaly více než 118 milionů měření. Klíčovým poznatkem z tohoto výzkumu je objev, že stabilita mikrobiomu – jak moc se mění nebo zůstává konstantní – je určujícím faktorem našeho zdraví.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti
Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…