Střevní mikroflóra – rozmanitý ekosystém bakterií, virů a hub v našem trávicím traktu – hraje zásadní roli v našem zdraví a ovlivňuje nejen trávení. Nedávný výzkum odhalil významný vliv našeho mikrobiomu na kognitivní funkce, emoce, smysl pro spravedlnost, a dokonce i na naše sociální chování, informoval server Earth.
Studie zahrnující zvířata poskytly přesvědčivé poznatky. Například myši chované ve sterilních podmínkách bez mikrobiálního života vykazují potíže v sociálních interakcích. Toto zjištění naznačuje hluboké, zásadní spojení mezi naším střevním mikroflórou a společenským chováním. Stejně tak se prostřednictvím experimentů podařilo prokázat souvislost mezi složením mikrobiomu a smyslem pro spravedlnost. Přesné mechanismy však zůstávají nejasné, takže vědci pokračují v rozkrývání tohoto složitého vztahu a zkoumají specifické neuronální, imunitní a hormonální cesty, které umožňují mikrobiomu komunikovat s mozkem.
Kromě výše zmíněných aspektů je střevní mikroflóra spojena s vlivem na zdraví a rozvoj nemocí. Studie ukazují, že ovlivňuje obezitu, cukrovku a kardiovaskulární zdraví. Nerovnováha střevních bakterií, známá jako dysbióza, je spojena s autoimunitními onemocněními, jako je Crohnova choroba a revmatoidní artritida. Objevující se důkazy naznačují, že složení mikrobiomu hraje roli i ve vývoji rakoviny a reakci na terapie.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…