Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Skupina mandrilů v Zoo Ostrava se rozrostla o samečka

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: zoo-ostrava.cz; Wikimedia

Ostravská zoo slaví další úspěch. Do skupiny deseti pestře zbarvených afrických primátů se narodil sameček. Jsou mu dva měsíce a jeho třináctiletá matka se o něho příkladně stará. Návštěvníci zoo si mohou nový přírůstek do druhu mandrilů prohlédnout nejčastěji ve venkovním kruhovém výběhu v pavilonu primátů.

Samičky mandrilů se učí pečovat o mláďata pozorováním starších samic ve skupině. Proto zatím chovatelé nemuseli zasahovat do péče o malého samečka. To většinou dělají při odchovu mláďat jen minimálně, ve většině případů nechávají starost o potomka na samicích. U primátů se o toto snaží ještě důsledněji, v jejich sociálních skupinách panuje přísná hierarchie.

Samci mandrilů patří mezi jedny z nejpestřejších primátů. Největší samci mohou někdy vážit až 50 kilogramů. Samice jsou výrazně lehčí, váží do 15 kilogramů. Poznávacím znamením je pro ně kromě pestrého zbarvení i značná délka špičáků. Samčí špičáky se vyrovnají špičákům kočkovitých šelem. Mandrilové se nejčastěji pohybují v korunách stromů ve velkých skupinách. Ve volné přírodě patří do kategorie zranitelných druhů, často bývají loveni pro maso. Ve volné přírodě žijí v lesích afrického Kamerunu, Konga, Rovníkové Guineji a Gabonu.

Související články

Inspirace

V Ostravě se narodil vzácný lemur mongoz

Inspirace

Pražská zoo slaví další úspěch. Narodilo se tam slůně

Inspirace

Ostravská zoo se raduje z narození vzácného gibona

Inspirace

Zoo v Hluboké nad Vltavou úspěšně odchovala čtyři koťata tygra ussurijského

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.