Ostravská zoo slaví další úspěch. Do skupiny deseti pestře zbarvených afrických primátů se narodil sameček. Jsou mu dva měsíce a jeho třináctiletá matka se o něho příkladně stará. Návštěvníci zoo si mohou nový přírůstek do druhu mandrilů prohlédnout nejčastěji ve venkovním kruhovém výběhu v pavilonu primátů.
Samičky mandrilů se učí pečovat o mláďata pozorováním starších samic ve skupině. Proto zatím chovatelé nemuseli zasahovat do péče o malého samečka. To většinou dělají při odchovu mláďat jen minimálně, ve většině případů nechávají starost o potomka na samicích. U primátů se o toto snaží ještě důsledněji, v jejich sociálních skupinách panuje přísná hierarchie.
Samci mandrilů patří mezi jedny z nejpestřejších primátů. Největší samci mohou někdy vážit až 50 kilogramů. Samice jsou výrazně lehčí, váží do 15 kilogramů. Poznávacím znamením je pro ně kromě pestrého zbarvení i značná délka špičáků. Samčí špičáky se vyrovnají špičákům kočkovitých šelem. Mandrilové se nejčastěji pohybují v korunách stromů ve velkých skupinách. Ve volné přírodě patří do kategorie zranitelných druhů, často bývají loveni pro maso. Ve volné přírodě žijí v lesích afrického Kamerunu, Konga, Rovníkové Guineji a Gabonu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí
Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…