Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ostravská zoo slaví úspěch. Jediná na světě letos odchovala vzácné želvy chrámové

V Červeném seznamu je želva chrámová řazena mezi kriticky ohrožené druhy. Foto: Zoo Ostrava

V přírodě hrozí želvám chrámovým úplné vyhubení a v zajetí je chová pouze dvacet zoologických zahrad na světě. O to větší úspěch je, že se v té ostravské podařilo vzácnou sladkovodní želvu rozmnožit, což se za poslední rok žádné jiné zoo nepovedlo.

Že by jedna ze samiček mohla čekat mláďata, chovatelé zpozorovali letos v lednu, kdy si želva začala v rašelinovém podkladu vyhrabávat hnízdo. Následně se na místě objevila snůška sedmi vajec, která chovatelé kvůli nevyhovujícím podmínkám přemístili do speciální líhně. Protože samečci se líhnou v teplotě okolo 28,5 stupňů Celsia, zatímco samičkám vyhovuje spíš 30 stupňů, rozdělili je do dvou teplotních režimů. „Délka inkubace u těchto želv trvá zhruba 108–115 dnů. V teplejší líhni, kde jsme očekávali líhnutí samiček, se nevyklubalo ani jedno mládě. V chladnější líhni se v období 28. dubna až 18. května 2021 vylíhla čtyři mláďata – samečci,“ uvedla mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Mláďata při vylíhnutí vážila jen kolem 20 gramů, ve speciálním akváriu se živí pampeliškovými listy, salátem a další zelení. Ostravská zoo chová tyto želvy, figurující na červeném seznamu kriticky ohrožených druhů, od roku 2010, kdy získala jednoho samce a dvě samice ze záchranné stanice v Hongkongu. Ve volné přírodě se želvy chrámové vyskytují na území Thajska, Kambodže, Laosu, Vietnamu a Malajsie.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Psí asistenti. Nevidomým lidem jich v Česku pomáhá asi 500

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…