Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Budeme svědkem rekordu v dlouhověkosti? Odhady srší optimismem

Ilustrační foto: Pexels

Dlouhověkých lidí přibývá a v následujících dekádách možná nebude věk 130 let raritou. Dlouhověkost přitom není jen osobním milníkem jednotlivců, přizpůsobit se jí musí i stát a jeho ekonomické a zdravotnické politiky.

Počet lidí, kteří se dožívají sta a více let, neustále roste. Na celém světě jich je více než půl milionu. Nejdéle žijící osobou je v současné době Kane Tanaka z Japonska, která má 118 let. Absolutní rekord drží Jeanne Calment z Francie, která v roce 1997 oslavila své poslední 122. narozeniny. Podle vědců z Washingtonské univerzity je možné očekávat maximální délku života mezi 125 a 130 lety. Předpokládají tedy, že bude dosavadní rekord brzy překročen.

S pokračujícím výzkumem stárnutí a perspektivami budoucích lékařských a vědeckých objevů se odborníci zabývají možnými mezemi toho, co je označováno jako maximální uváděný věk úmrtí. Zatímco někteří vědci tvrdí, že nemoci a základní poškození buněk vedou k přirozenému limitu délky lidského života, jiní tvrdí, že žádná hranice neexistuje. Důkazem mají být rekordní supercentenariáni, tedy lidé, kteří se dožili více než 110 let.

Zdroj: University of Washington

Související články

Zaručeně zlepší den

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Giving Tuesday je za rohem. Zaregistrujte se k dobrým skutkům

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…