Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci jsou na stopě elixíru mládí. Prodloužit délku života by mohl jediný protein

Ilustrační foto: Depositphotos

Co byste dělali, kdybychom mohli žít věčně? Možná je na čase se nad tím vážně zamyslet. Izraelským vědcům se totiž podařilo prodloužit život myší o 23 procent. Potenciál zkoumané metody nyní ověří i u lidí.

Na studii popsané v časopise Nature Communications se podílela izraelská Bar-Ilanova univerzita ve spolupráci s americkým Národním institutem zdraví. Odborníkům se u myší vystavených experimentu podařilo udržet znaky typické pro mladší jedince. U zkoumaných hlodavců posílili protein sirtuin označený jako SIRT6, jehož množství v organismu s přibývajícím věkem postupně ubývá. Myši pak dokázaly lépe využít tukové energetické zásoby a běhaly rychleji. Zároveň se u nich snížila náchylnost k onemocnění rakovinou.

Je to významná změna v délce života; když si představíte odpovídající nárůst u člověka, vyjde vám, že by mohl žít do 120 let. Změny, které jsme vyvolali u myší, by se mohly přenést na člověka, a pokud se to podaří, bylo by to strhující,“ řekl profesor Chaim Cohen z Bar-Ilanovy univerzity. Informovaly o tom České noviny. Cohenova laboratoř nyní pracuje na preparátech, které by mohly bezpečně posílit protein SIRT6 také u lidí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…