Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci jsou na stopě elixíru mládí. Prodloužit délku života by mohl jediný protein

Ilustrační foto: Depositphotos

Co byste dělali, kdybychom mohli žít věčně? Možná je na čase se nad tím vážně zamyslet. Izraelským vědcům se totiž podařilo prodloužit život myší o 23 procent. Potenciál zkoumané metody nyní ověří i u lidí.

Na studii popsané v časopise Nature Communications se podílela izraelská Bar-Ilanova univerzita ve spolupráci s americkým Národním institutem zdraví. Odborníkům se u myší vystavených experimentu podařilo udržet znaky typické pro mladší jedince. U zkoumaných hlodavců posílili protein sirtuin označený jako SIRT6, jehož množství v organismu s přibývajícím věkem postupně ubývá. Myši pak dokázaly lépe využít tukové energetické zásoby a běhaly rychleji. Zároveň se u nich snížila náchylnost k onemocnění rakovinou.

Je to významná změna v délce života; když si představíte odpovídající nárůst u člověka, vyjde vám, že by mohl žít do 120 let. Změny, které jsme vyvolali u myší, by se mohly přenést na člověka, a pokud se to podaří, bylo by to strhující,“ řekl profesor Chaim Cohen z Bar-Ilanovy univerzity. Informovaly o tom České noviny. Cohenova laboratoř nyní pracuje na preparátech, které by mohly bezpečně posílit protein SIRT6 také u lidí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…