Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak si ulevit od stresu a docílit lepšího zdraví ve stáří? Změňte svou mysl!

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Stáří může být symbolem spokojenosti a vitality. Někteří senioři se cítí, jako kdyby jim bylo dvacet, zatímco mnozí třicátníci naopak působí na sedmdesát. Čím to je? Zcela zásadní roli hraje mysl, zjistili vědci. Optimisté mají zkrátka lépe nakročeno.

Nová studie zkoumala souvislost mezi optimismem a zdravým stárnutí u 233 starších mužů. Ti nejprve vyplnili dotazník o tom, jak se cítí a jak optimistický či pesimistický je jejich náhled na život. O 14 let později se zúčastnili výzkumu, při němž byli požádáni, aby podávali informace o každodenních stresorech ve svém životě. Také měli informovat o pozitivních a negativních náladách. „Tato studie zjišťovala, zda optimističtější lidé čelí každodennímu stresu lépe, díky čemuž mají jsou emočně stabilnější,“ uvedla autorka výzkumu doktorka Lewina Lee, odborná asistentka psychiatrie na lékařské fakultě Bostonské univerzity.

Je všeobecně známo, že stres negativně ovlivňuje celkové zdraví člověka. Vědci proto předpokládali, že optimistické nastavení mysli dovede zmírnit hladinu stresu. Optimističtí muži uvedli, že zažívají méně negativních nálad a naopak více pozitivních. V jejich životech došlo také ke snížení stresorů. Tato zjištění tedy naznačují, že optimismus může posilovat celkovou emocionální pohodu člověka, a to snížením stresových situací a taky jiným postojem k nim.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Covid lze porazit ve střevech. Nová probiotika urychlí léčbu

Vzácné bílé slůně se vykutálelo na svět v Barmě. Symbolizuje štěstí a prosperitu

Lidé opouští města. Home office umožňuje práci na dálku

Pošlete přátelům nečekanou zprávu nebo vzkaz. Zlepší jim to den, říká studie

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…