Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak si ulevit od stresu a docílit lepšího zdraví ve stáří? Změňte svou mysl!

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Stáří může být symbolem spokojenosti a vitality. Někteří senioři se cítí, jako kdyby jim bylo dvacet, zatímco mnozí třicátníci naopak působí na sedmdesát. Čím to je? Zcela zásadní roli hraje mysl, zjistili vědci. Optimisté mají zkrátka lépe nakročeno.

Nová studie zkoumala souvislost mezi optimismem a zdravým stárnutí u 233 starších mužů. Ti nejprve vyplnili dotazník o tom, jak se cítí a jak optimistický či pesimistický je jejich náhled na život. O 14 let později se zúčastnili výzkumu, při němž byli požádáni, aby podávali informace o každodenních stresorech ve svém životě. Také měli informovat o pozitivních a negativních náladách. „Tato studie zjišťovala, zda optimističtější lidé čelí každodennímu stresu lépe, díky čemuž mají jsou emočně stabilnější,“ uvedla autorka výzkumu doktorka Lewina Lee, odborná asistentka psychiatrie na lékařské fakultě Bostonské univerzity.

Je všeobecně známo, že stres negativně ovlivňuje celkové zdraví člověka. Vědci proto předpokládali, že optimistické nastavení mysli dovede zmírnit hladinu stresu. Optimističtí muži uvedli, že zažívají méně negativních nálad a naopak více pozitivních. V jejich životech došlo také ke snížení stresorů. Tato zjištění tedy naznačují, že optimismus může posilovat celkovou emocionální pohodu člověka, a to snížením stresových situací a taky jiným postojem k nim.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Proběhl 26. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův Long

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…