Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Další a další státy dávají stopku konverzní terapii, která má změnit identitu LGBTQ+ lidí

Ilustrační foto: Pixabay

Nový Zéland a Izrael se staly dalšími státy, které zakázaly praktiky známé pod názvem konverzní terapie. Jde o jakoukoli léčbu, psychoterapii nebo komunitní aktivity, které mají za cíl změnit něčí sexuální orientaci nebo potlačit jeho genderovou identitu.

Některé z forem konverzní terapie byl vystaven asi každý dvacátý v LGBTQ+ komunitě. Praktika vycházející z křesťanské morálky 19. století má za cíl lidi přesvědčit, že jejich menšinová sexuální orientace či genderová identita je poruchou a pomocí „léčby“ ji lze změnit na majoritní. Tyto praktiky zahrnují rozhovory, hypnózy nebo i exorcismus či averzivní podmiňování, což je forma terapie, při které po nežádoucím jevu následuje trest – v tomto případě elektrické šoky, odmítání jídla, izolace nebo fyzické tresty. Někteří z respondentů v Británii pak byli donuceni k sexuálním aktivitám s osobou opačného pohlaví.

Konverzní terapie ohrožuje životy

Kvůli psychickému nebo i fyzickému nátlaku a násilí z pozic lékařské, duchovní nebo komunitní autority mají LGBTQ+ lidé, kteří konverzní terapií prošli, celoživotní traumata. Jsou ve stresu, cítí se odmítnutí, klesá jim sebevědomí, mají pocit viny a studu, ztrácí sociální kontakty i víru a zhoršují se jim vztahy v rodině, jež bývá často iniciátorem toho, aby se jejich příbuzný „napravil“.

Ve větším ohrožení je mládež, u níž tato praktika téměř dvojnásobně zvyšuje již tak vysoké riziko sebevražd a vede také k sebepoškozování a duševním poruchám. „Když jsem byl teenager, matka mě provázela modlitbou, prosila Boha, abych přestal být gay, a četla pasáže z Bible, které mi říkaly, že půjdu do pekla. Izolovala mě od podpory a řekla mi, že členové rodiny zemřou za trest, pokud se nezměním,“ popisuje deníku Guardian své zkušenosti Blair Anderson, který trpí posttraumatickou stresovou poruchou a nočními můrami. Rozhodl se však o své zkušenosti mluvit a vede kampaň za zákaz konverzní terapie ve Skotsku.

Konverzní terapie lidem nepomáhá, spíše naopak. Ilustrační foto: Pexels

Boj proti této praktice sílí

Jako první se proti konverzním terapiím postavila v roce 1999 Brazílie a o rok později ji následovalo Norsko. Ve druhé dekádě tohoto tisíciletí se seznam zemí odmítajících konverzí terapie rozrostl na dvanáct včetně 20 amerických států, kde je zakázána pouze ze strany zdravotníků a chrání jen děti. V letošním roce se přidaly Kanada, Francie, Izrael a Nový Zéland s tím, že příslušné zákony se projednávají v Holandsku, Belgii a Velké Británii. „Léčba je něco, co má pomáhat, takže to, čemu se říká ‚konverzní terapie‘, ve skutečnosti není ‚léčba‘, ale kruté zneužívání,“ řekl izraelský ministr zdravotnictví Nican Horowitz, když vyhlašoval, že tato praktika ničící životy bude stát lékaře licenci. Ve většině nových zákonů hrozí těm, kteří budou konverzní terapie provádět, nutit do nich, zprostředkovávat je nebo za tímto účelem převážet lidi do zahraničí, maximální tresty dva až pět let vězení.

Na Novém Zélandu se do tvorby zákona zapojilo nejvíce lidí v historii. Přišlo k němu přes sto tisíc připomínek od veřejnosti, které jeho přijetí slíbila premiérka Jacinda Ardern už v předvolební kampani. „Všem, kteří byli ovlivněni konverzními praktikami nebo pokusy o ně, chceme říci, že tato legislativa je pro vás. Nemůžeme to vzít zpět, nemůžeme odčinit veškerou bolest, co jste prožili, ale můžeme zajistit že pro příští generace poskytneme podporu a lásku, které se vám nedostávaly, a uchráníme vás před újmou těch, kteří se vám snaží zabránit v tom, kým jste,“ řekl vicepremiér Grant Robertson.

Ochrana pro LGBTQ+ komunitu

„Je to neuvěřitelně důležitý krok k tomu, abychom zajistili, že se queer (označení pro lidi z LGBTQ+ komunity, pozn. red) a trans lidé v Kanadě budou cítit hodnotní a že si zaslouží plnou ochranu,“ řekl Michael Kwag, výkonný ředitel Komunitního výzkumného centra v Torontu, které se zaměřuje na zdraví lidí různých sexualit a pohlaví. „Také to celé zemi vysílá silné poselství, že jakýkoli pokus změnit, popřít nebo potlačit identitu queer a trans lidí je špatný,“ řekl v rozhovoru pro New York Times. Francouzský prezident Emmanuel Macron po podepsání zákona tweetoval, že být sám sebou není zločin a není co léčit.

Aktivisté nepřestávají bojovat za zpřísnění zákonů proti konverzní terapii i ve státech, které už se jí postavily. Chtějí, aby se neomezovaly jen na aktivity vykonávané lékaři a aby k ní nemohli být nabádáni a nuceni ani dospělí lidé pod různými pohrůžkami a vydíráním.

Happening předcházející schválení kanadského zákona. Foto: Unsplash

Autorský článek Kláry Šubíkové s využitím NBC News, The New York Times, The Times of Israel, The Guardian, Patient.info, Mashable

Související články

Zaručeně zlepší den

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…