Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může zkusit jinak nemožné – létat, bojovat s drakem nebo se milovat s celebritou. Fantazii se meze nekladou. Co však naše sny znamenají? Kniha Sny jako zdroj sebepoznání učí čtenáře, jak lze využít sny k osobnímu rozvoji. Nejen tedy, že se u nich pobavíte, ale zjistíte i něco víc sami o sobě.

Zdají se vám často sny a chcete vědět, co znamenají? Jejich prostřednictvím může každý nahlédnout do svého podvědomí a vyřešit mnoho skrytých problémů. Autorka Marta Helingerová je psycholožka. Absolvovala výcvik v rogersovské psychoterapii a má několikaletou praxi na lince důvěry. Kromě práce s klienty překládá a publikuje. Ve své terapeutické praxi se zabývá především prací se sny, problémy ve vztazích, osobními problémy a dalším.

Ilustrační foto: Pexels

Klíčem k tomu, aby člověk mohl se sny nějak dále pracovat, je si je pamatovat a umět si je po probuzení vybavit. Autorka v knize nepředkládá jen teorii (co je sen, co mohou jednotlivé sny znamenat), ale zabývá se i termíny jako je lucidita (bdělost) ve snu. Zároveň poskytuje rady a techniky, jak si zlepšit snovou paměť. Kniha tedy poskytuje skutečně kvalitní (a přitom ne zbytečně obsáhlý) návod, jak na to. Ostatně kniha poskytuje hned několik různých návodů a technik. Jde přitom rovnou k jádru věci. Proto je vhodná i pro ty, kteří mají problém udržet u textu pozornost.

Autorka v knize, která vyšla v nakladatelství Grada, popisuje mnoho příkladů snů, za nimiž následuje výklad a interpretace. Čtenář se tak může rozvzpomínat na své vlastní sny a snažit se je rozklíčovat. Kniha je tedy spíš návod k praktickému používání, který je zakotvený v teorii. Ta mu poskytuje oporu.

Slovo autorky článku:

Lucidně snít se učím už pár měsíců a několikrát se mi to podařilo. Je to neuvěřitelné dobrodružství, během kterého se může člověk postavit svým nočním můrám nebo jiným věcem, které ho trápí. Je zajímavé, že se pak začne přetvářet i realita. Člověk se cítí prostě lépe. Proto vítám jakoukoliv literaturu o snech. Tato kniha je útlá a poskytuje spoustu informací, které jsou podány čtivým způsobem. Přeji každému, aby se naučil využívat potenciál, které sny přináší.

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…