Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ranní rutina zlepšuje zdraví mozku. Seznamte se s tipy neurovědců pro zdravější rána

Ilustrační foto: Freepik

Zdravý začátek dne nám může pomoci lépe zvládat stres, být kreativnější i zlepšit kvalitu našeho spánku. Přinášíme proto 5 jednoduchých tipů na osvojení zdravé ranní rutiny, které doporučují zahraniční neurovědci.

Vstávejte bez budíku

Nejhorší, co můžeme pro svůj organismus udělat, je probudit ho šokem. Ten často nastává při používání hlasitých pípajících budíků, které stresují náš mozek. Ideálně bychom tedy neměli používat budík vůbec. Pokud ale víte, že se sami nevzbudíte, můžete alespoň zvolit jemnější relaxační melodie, díky kterým se vyvarujete stresujícího startu dne.

Meditujte

Ranní meditace zmírní stres i úzkost a uvolní váš organismus. Zároveň podporuje kreativitu a pozornost, jedná se tedy o ideální nástroj k lepšímu zvládnutí náročného dne v práci. Výzkumy navíc ukazují, že z dlouhodobého hlediska pravidelná meditace zlepšuje paměť a ulehčuje proces učení.

Ilustrační foto: Pexels

Správná snídaně je klíčem ke zdraví

Náš střevní mikrobiom ovlivňuje zdraví mozku a produkci hormonů štěstí – dopaminu i serotoninu. Zdravé střevo je proto základem pro dobrou náladu a odolnost vůči stresu. Den bychom tedy měli začínat potravinami, které podpoří funkci našich střev. Jedná se například o ovoce, zeleninu, semínka či ořechy.

Zvolte vodu místo kávy

Po osmi hodinách půstu je třeba mozek řádně hydratovat, abychom nastartovali jeho funkci. Ráno tedy raději než po kávě sáhněte po sklenici vody, nebo rovnou několika.

Ilustrační foto: Pexels

Věnujte pár minut pohybu

Pohyb zvyšuje cirkulaci krve a produkci hormonů a proteinů, které se starají o správný vývoj nervových buněk. Dodává navíc kyslík do mozku a zlepšuje kvalitu spánku. Zkuste proto každé ráno alespoň 20 minut věnovat cvičení, procházce v parku či běhání.

Autorský článek Venduly Čermákové s využitím informací z Healthline, Well + Good, National Library of Medicine

Související články

Zaručeně zlepší den

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

Demonstrace měly smysl. Okolí Eiffelovky zůstane zelené

Superhrdinové v reálném životě. Záchranáři začnou používat tryskové obleky

Dřív jsem květinám vůbec nerozuměl, říká zakladatel firmy Floracast, kde zalévají kytice do pryskyřice

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…