Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Foto: Kristýna Motlová

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt? Nejen tyto otázky si klade spisovatel Fredrik Backman prostřednictvím knihy Co by můj syn měl vědět o světě. Svému synovi a čtenářům sice autor neservíruje jasné odpovědi, ale humor, nadsázku, zamyšlení i lásku ano.

V knize se střídají krátké střípky na všemožná témata a mírně delší pasáže, v nichž se autor věnuje různým oblastem, o kterých chce svému synovi (a potažmo i čtenářům) něco sdělit. O dobru a zlu. O fotbale. O IKEA. O mužství. O záchodových světlech na fotobuňku. I díky zmíněné formě je kniha snadno stravitelná a dá se snadno číst i na etapy – v případě rodiče klidně jen po pár minutách, kdy dítě už usnulo a ještě se nestihlo vzbudit.

Kniha je směsicí snad všeho, co se v novopečeném rodičovi odehrává: Překvapení nad tím, co všechno rodičovství přináší. Strach o nejmladšího člena rodiny. Obavy o zvládnutí rodičovské role. Ale taky humor. To všechno se ostatně objeví už v samotném úvodu, respektive věnování: „Omlouvám se ti. Za všechno, co budu dělat příštích zhruba osmnáct let. Za to, co všechno prošvihnu. Co nepochopím. Za všechny lístečky o rodičovských schůzkách, které mi nebudeš chtít ukázat. Za to, kolikrát tě ztrapním. Kolikrát se dobrovolně přihlásím na tábor jako vedoucí. Za všechny holky, které nikdy nebudeš chtít pozvat domů na večeři. (…)“

Foto: Kristýna Motlová

V podobném duchu se nesou i další řádky. Čtenáři se pobaví pří zmínkách o nočním vstávání, o strastech nakupování i partnerských vztahů, o snaze udržet domácnost pohromadě a možná i u receptu na smaženou snickersovou zmrzlinu. Vážnější pasáže protne tu trocha sentimentu, tu větší porce nadsázky, tak, aby výsledek nebyl příliš vážný, ale ani příliš nevážný. Tak jako rodičovství samo.

Slovo autorky článku:

Fredrik Backman patří mezi mé oblíbené autory, a tak jsem s chutí sáhla i po této jeho starší knize. Velkou výhodou knihy je její samotné téma – takřka každý čtenář má totiž některé z popsaných situací v živé paměti, ať už z pozice rodiče, nebo dítěte, může se v nich tak snadno najít. Kombinace názvu, tématu a nenáročné formy z knihy dělá ideální dárek pro čerstvé nebo nastávající rodiče. Těm, kdo mají na čtení více času a klidu, bych nicméně doporučila autorova jiná, lepší díla.

Knihu k recenzi nám poskytlo nakladatelství Host.

Autorský článek Kristýny Motlové

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…