Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Foto: Kristýna Motlová

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt? Nejen tyto otázky si klade spisovatel Fredrik Backman prostřednictvím knihy Co by můj syn měl vědět o světě. Svému synovi a čtenářům sice autor neservíruje jasné odpovědi, ale humor, nadsázku, zamyšlení i lásku ano.

V knize se střídají krátké střípky na všemožná témata a mírně delší pasáže, v nichž se autor věnuje různým oblastem, o kterých chce svému synovi (a potažmo i čtenářům) něco sdělit. O dobru a zlu. O fotbale. O IKEA. O mužství. O záchodových světlech na fotobuňku. I díky zmíněné formě je kniha snadno stravitelná a dá se snadno číst i na etapy – v případě rodiče klidně jen po pár minutách, kdy dítě už usnulo a ještě se nestihlo vzbudit.

Kniha je směsicí snad všeho, co se v novopečeném rodičovi odehrává: Překvapení nad tím, co všechno rodičovství přináší. Strach o nejmladšího člena rodiny. Obavy o zvládnutí rodičovské role. Ale taky humor. To všechno se ostatně objeví už v samotném úvodu, respektive věnování: „Omlouvám se ti. Za všechno, co budu dělat příštích zhruba osmnáct let. Za to, co všechno prošvihnu. Co nepochopím. Za všechny lístečky o rodičovských schůzkách, které mi nebudeš chtít ukázat. Za to, kolikrát tě ztrapním. Kolikrát se dobrovolně přihlásím na tábor jako vedoucí. Za všechny holky, které nikdy nebudeš chtít pozvat domů na večeři. (…)“

Foto: Kristýna Motlová

V podobném duchu se nesou i další řádky. Čtenáři se pobaví pří zmínkách o nočním vstávání, o strastech nakupování i partnerských vztahů, o snaze udržet domácnost pohromadě a možná i u receptu na smaženou snickersovou zmrzlinu. Vážnější pasáže protne tu trocha sentimentu, tu větší porce nadsázky, tak, aby výsledek nebyl příliš vážný, ale ani příliš nevážný. Tak jako rodičovství samo.

Slovo autorky článku:

Fredrik Backman patří mezi mé oblíbené autory, a tak jsem s chutí sáhla i po této jeho starší knize. Velkou výhodou knihy je její samotné téma – takřka každý čtenář má totiž některé z popsaných situací v živé paměti, ať už z pozice rodiče, nebo dítěte, může se v nich tak snadno najít. Kombinace názvu, tématu a nenáročné formy z knihy dělá ideální dárek pro čerstvé nebo nastávající rodiče. Těm, kdo mají na čtení více času a klidu, bych nicméně doporučila autorova jiná, lepší díla.

Knihu k recenzi nám poskytlo nakladatelství Host.

Autorský článek Kristýny Motlové

Související články

Zaručeně zlepší den

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…