Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hlazení psů může zlepšit vaše zdraví

Ilustrační foto: Pexels

Vztah mezi lidmi a psy má dalekosáhlé důsledky pro duševní i fyzickou pohodu, zjistili vědci. Podle nich může hlazení našich čtyřnohých kamarádů, ačkoliv nejsme jejich majitelé, mít zásadní přínos pro naše zdraví, informoval server Earth.

Odborníci přišli na to, že hlazení psa, byť jen krátké, zlepšuje lidské zdraví na měsíce. Přináší nám tedy více benefitů než jen dobrý pocit. Četné studie odhalily hlubokou fyziologickou reakci našich těl na tento jednoduchý akt. Podle výzkumníků by tedy interakce se psy mohly mít trvalý pozitivní dopad na zdraví. Ve skutečnosti jsou totiž tyto krátké pozitivní zkušenosti dostatečně silné na to, aby snížily stresové hormony a zvýšily hladinu oxytocinu, který je často označován jako „hormon lásky“.

Hlazení psů má vliv i na lidský mozek

Odborníci navíc zjistili, že krátké interakce mezi školními dětmi a psy v intervalu dvakrát týdně zlepšily u dětí schopnost uvažování a koncentraci, přičemž pozitivní účinky přetrvávaly měsíce. „Myslím, že lze s jistotou říci, že zvířata jsou prospěšná pro naše duševní a fyzické zdraví. Pozorujeme opravdu pěkné a významné efekty,“ řekla profesorka Nancy Gee, ředitelka Centra pro interakci člověka a zvířat na Virginia Commonwealth University (VCU). Centrum VCU stojí v popředí oblasti věnující se výzkumu zdravotních přínosů interakce mezi lidmi a zvířaty. 

Podle profesorky existuje stále více důkazů, že hladiny stresového hormonu kortizolu u lidí klesají již po 5 až 20 minutách strávených interakcí se psy, i když to není jejich vlastní mazlíček. Majitele mazlíčků však pravděpodobně potěší další pozitivní zpráva: Metaanalýza zveřejněná American Heart Association spojila vlastnictví psů s významným snížením rizika smrti a infarktu pro přeživší, kteří žili sami. Celkově bylo zjištěno, že soužití se psem snižuje riziko úmrtí o 24 procent.

Související články

Zaručeně zlepší den

Práce z domova má výrazný ekologický přínos, ukazuje studie

Napoleon opět ožívá. A nejen v kinech – jeho klobouk získal nový majitel

Češi pořád škatulkují, ale věřím, že za padesát let už tady rasismus nebude, říká novinář a spisovatel Patrik Banga

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…