Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Končím s hraním pomáhá lidem anonymně zvládat hazard

Zdroj fotografie: Pixabay

Hazardní hraní, které přeroste přes hlavu, s sebou nese nejen finanční, ale i partnerské nebo sociální problémy. Pro lidi, kteří potřebují pomoci, nebo si nejsou jistí, zda se z jejich záliby nestává závislost, je určena webová služba Končím s hraním. Projekt neziskové organizace Sananim nabízí hráčům zdarma anonymní konzultace a v případě potřeby léčebné intervence pod dohledem terapeutů.

„Projektem se snažíme reagovat na zatím stále omezenou nabídku a kapacitu léčebných zařízení pro patologické hráče, nicméně stejně tak i na jednu z hlavních překážek, která jim brání vyhledat odbornou pomoc, tedy stud či obavy, že se o problému dozví jejich okolí,“ uvádějí autoři intervenčního programu na webových stránkách. Právě obavy z reakce okolí podle nich hazardním hráčům často brání ve vyhledání odborné pomoci, své problémy úzkostlivě tají. Celá služba proto funguje anonymně.

Člověku, který vyhledá pomoc na webu Končím s hraním, se nabídnou do jisté míry stejné intervence, jako v zavedených adiktologických zařízeních. Ke vstupnímu zhodnocení situace nabízí služba standardizovaný dotazník, který vyhodnocuje míru hraní a spojených problémů. „Uživatel se na základě vyplněných údajů okamžitě dozví, zda je jeho hraní v normě, či má nějaká rizika,“ uvádí autoři projektu.

Pokud je jeho hraní vyhodnoceno jako problematické, naplánuje si hráč při prvních chatu s terapeutem průběh léčebné intervence. Ten potom průběžně hodnotí a případně upravují. Služba je poskytována zdarma a vychází z potřeb Národní strategie protidrogové politiky na období 2015 − 2018 pro oblast hazardního hraní.

Související články

Zaručeně zlepší den

Britský král napsal knihu pro děti. Zabývá se klimatickou změnou

Které stromy nejlépe čistí vzduch?

Orient Express míří na moře. Vypluje jako největší plachetnice světa

Jak předejít demenci? Vědci ji dovedou odhalit už devět let před diagnózou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …