Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Investice do lepší společnosti. Studie odhalila výhody finanční pomoci lidem bez domova

Zdroj fotografie: Freepik

Snad každý někdy zaslechl, že lidem bez domova nemá cenu pomáhat –⁠ že je to jejich volba a za svou situaci si mohou sami. Univerzita v Britské Kolumbii spolu s nadací Foundations for Social Change se rozhodly jít proti proudu a finančně pomoci lidem, kteří právě ztratili bydlení. Jejich situace se díky tomu dlouhodobě zlepšila. Podpora navíc vyšla levněji než náklady na noci v útulcích.

V Kanadě se alespoň na nějakou část roku ocitne bez domova téměř čtvrt milionu lidí. Každý den jich nemá střechu nad hlavou 35 tisíc. Průměrná doba dožití se po ztrátě bydlení sníží o téměř 20 let a na sociální a zdravotní služby spojené s jedním člověkem bez přístřeší stát vynaloží asi milion korun ročně.

Pomoc lidem bez domova může mít různé podoby. Ilustrační foto: Unsplash

V rámci pilotního projektu New Leaf (Nový list) organizace věnovala padesáti vybraným bezdomovcům jednorázový dar v hodnotě 130 tisíc korun. Podmínkou bylo, aby se jednalo o lidi, kteří se do nocleháren uchýlili teprve nedávno, nebyli závislí na drogách ani netrpěli psychickými problémy, což jsou faktory negativně ovlivňující jejich rozhodovací schopnosti, a tedy i návrat k trvalému bydlení. Obdarovaní v rámci studie vyplňovali dotazníky a absolvovali rozhovory s výzkumníky, kteří výstupy srovnávali s kontrolní skupinou.

V prvním měsíci si našla bydlení třetina obdarovaných. Stabilní domov si pak účastníci studie našli v průměru za tři měsíce oproti pěti měsícům, které potřebovala kontrolní skupina. Své peníze navíc utráceli za nezbytné vybavení či služby. Jejich výdaje za alkohol, drogy a cigarety klesly o 39 procent. Oproti kontrolní skupině také dokázali více našetřit a podařilo se jim lépe osvojit a dlouhodobě si udržet návyk jíst třikrát denně.

Nalezení domova lidem poskytuje stabilitu, snižuje riziko vystavení traumatickým zážitkům, zlepšuje zdraví a také uvolňuje kapacity ubytoven pro další lidi v nouzi. Darované peníze jim dávají autonomii, kontrolu nad vlastním životem, důstojnost a také signál, že v ně společnost věří. „Cítila jsem se důležitá. Je to jako tichá parta fanoušků vzadu v mé mysli. Vím, že studie mi má pomoci, což mi pomohlo mě vést. Věří ve mě, takže já věřím v sebe,“ říká jedna z účastnic Kathy.

Navzdory předpokladům neutráceli lidé bez střechy nad hlavou za zbytečnosti. Jednorázový příspěvek se v tomto případě ukázal jako finančně efektivní řešení bezdomovectví, ve kterém chce nadace dále pokračovat.

Zdroj: Foundations for Social Change

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…