Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

I drobnost dělá zázraky. Dobrovolníci z centra Amelie chodí bavit onkologicky nemocné

Dobrovolníci nabízí pacientům onkologie kávu i společnost. Foto: se souhlasem Amelie, z.s.

Přinesou kávu, přisednou si na kus řeči nebo se připojí k luštění křížovky. Dobrovolníky z organizace Amelie poznáte na první pohled. Už na dálku září ve žlutých tričkách a mají jediný úkol – zpříjemnit onkologicky nemocným pacientům i jejich blízkým čas strávený v nemocnici. Přidat se k nim můžete i vy!

Dobrovolnické programy zaměřené výhradně na oblast onkologie v České republice dlouho chyběly. Důvodem je náročné téma a nutnost dobrovolníky důkladně vybrat a proškolit. Nezisková organizace Amelie se dlouhodobě zabývá pomocí lidem s rakovinou a jejich blízkým, kterým zdarma nabízí konzultace s odborníky i skupinové aktivity. A protože pro fungování organizace je pomoc dobrovolníků od samého začátku zásadní, jejich zapojení do nemocnic bylo dalším logickým krokem.

Dobrovolníky z Amelie poznáte už zdálky. Foto: se souhlasem Amelie, z.s.

Dobrovolnický program funguje jednoduše. Zájemci, kteří chtějí svůj volný čas trávit pomocí druhým, navštěvují onkologická oddělení a snaží se podpořit dospělé pacienty čelící vážné diagnóze a zpříjemnit jim často dlouhé hodiny, které čekáním a léčbou stráví. „Jedna moje klientka to nazvala takhle: „Najednou se na ambulanci zjevil anděl a naléval mi kafe. To bylo něco neuvěřitelného. Moc mi to pomohlo,“ popisuje psycholožka Kristýna Maulenová, která sama během studií jako dobrovolník působila.

Anděly ve žlutém potkáte v nemocnicích v Praze, Olomouci, Hradci Králové a Středočeském kraji, tedy všude tam, kde má organizace svá centra. Do programu se může zapojit kdokoliv, kdo má chuť bez nároku na honorář vykouzlit úsměv na tváři lidem v těžké životní situace a bylo mu 18 let. Další školení nových dobrovolníků chystá Amelie už na září.  

Související články

Zaručeně zlepší den

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Univerzální vakcína proti chřipce je tady. Mohla by nabídnout ochranu před pandemiemi

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…