Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proč se jídlo na nepřilnavé pánvi připaluje? Čeští vědci našli odpověď

Ilustrační foto: Pexels

Rozhodli jste se investovat do kvalitní pánve s deklarovaným nepřilnavým povrchem, ale jídlo má přesto tendenci se na ní připalovat? Chyba nemusí být na straně výrobce. Na problém se zaměřili odborníci z Akademie věd a odhalili jeho příčinu.

Důvodem, proč se jídlo připaluje navzdory nepřilnavému povrchu i použití oleje, je tzv. suchá skvrna, která vzniká v důsledku termokapilárních sil. „Pánev se ohřívá odspoda, a tím ve vrstvě oleje vznikne teplotní gradient. Pro běžné kapaliny, jako je právě třeba slunečnicový olej, platí, že se zvyšující se teplotou se snižuje povrchové napětí kapaliny,“ vysvětluje Alexander Fedorchenko, který se tématu věnoval. Olej se proto při určité teplotě začne od středu pánve, který je nejteplejší, rozlévat do stran. S nárůstem teploty se pak suchá místa na pánvi dále šíří a právě na nich se mohou potraviny připalovat.

Fyzici z Ústavu termomechaniky Akademie věd se problémem zabývali do detailů. Za spoustou rovnic, výpočtů a odborných pojmů se skrývá závěr s praktickým využitím. „Abyste se nežádoucím suchým skvrnám na pánvi vyhnuli, zkuste následující: zvyšte vrstvu oleje, upravte teplotu, povrch pánve kompletně pokryjte olejem a používejte pánve s tlustým dnem. A nezapomeňte jídlo pravidelně míchat,“ radí Fedorchenko. Nové poznatky lze uplatnit i v průmyslu – například v destilačních kolonách nebo při chlazení elektronických součástek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…