Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proč se jídlo na nepřilnavé pánvi připaluje? Čeští vědci našli odpověď

Ilustrační foto: Pexels

Rozhodli jste se investovat do kvalitní pánve s deklarovaným nepřilnavým povrchem, ale jídlo má přesto tendenci se na ní připalovat? Chyba nemusí být na straně výrobce. Na problém se zaměřili odborníci z Akademie věd a odhalili jeho příčinu.

Důvodem, proč se jídlo připaluje navzdory nepřilnavému povrchu i použití oleje, je tzv. suchá skvrna, která vzniká v důsledku termokapilárních sil. „Pánev se ohřívá odspoda, a tím ve vrstvě oleje vznikne teplotní gradient. Pro běžné kapaliny, jako je právě třeba slunečnicový olej, platí, že se zvyšující se teplotou se snižuje povrchové napětí kapaliny,“ vysvětluje Alexander Fedorchenko, který se tématu věnoval. Olej se proto při určité teplotě začne od středu pánve, který je nejteplejší, rozlévat do stran. S nárůstem teploty se pak suchá místa na pánvi dále šíří a právě na nich se mohou potraviny připalovat.

Fyzici z Ústavu termomechaniky Akademie věd se problémem zabývali do detailů. Za spoustou rovnic, výpočtů a odborných pojmů se skrývá závěr s praktickým využitím. „Abyste se nežádoucím suchým skvrnám na pánvi vyhnuli, zkuste následující: zvyšte vrstvu oleje, upravte teplotu, povrch pánve kompletně pokryjte olejem a používejte pánve s tlustým dnem. A nezapomeňte jídlo pravidelně míchat,“ radí Fedorchenko. Nové poznatky lze uplatnit i v průmyslu – například v destilačních kolonách nebo při chlazení elektronických součástek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé dokážou slyšet jako netopýr. Jak si lze osvojit echolokaci?

Česká kvalitní zelenina a ovoce přímo z pole: samosběry lákají nízkou cenou

Optimismus není vždy jediným správným řešením. Proč je dobré cítit se občas rozmrzelý?

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…