Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Ilustrační foto: Pixabay

Magnetická přitažlivost, fenomén známý lidstvu již od dob starověké Číny a Řecka, se stal předmětem stále intenzivnějšího vědeckého zkoumání. Klasické představy o feromagnetismu a antiferomagnetismu, které ovládaly naše myšlení po staletí, byly nedávno rozšířeny o novou dimenzi –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ altermagnetismus. Tento objev, který nyní potvrdil tým českých vědců z Fyzikálního ústavu AV ČR, představuje revoluční průlom v oblasti magnetismu, jak uvádí jejich studie publikovaná v prestižním časopise Nature.

Nová forma magnetického chování, předpovězená teoreticky před několika lety, kombinuje vlastnosti feromagnetů a antiferomagnetů a otevírá potenciál pro pokročilé IT součástky. Altermagnety, které kombinují vlastnosti obou tradičních typů magnetů, nabízejí atraktivní možnosti pro budoucí využití v ultraškálovatelné nanoelektronice.

„Nedávno předpovězené altermagnety kombinují přednosti feromagnetů a antiferomagnetů, které byly považovány za principiálně neslučitelné, a navíc mají také další jedinečné přednosti, jež se v ostatních větvích nevyskytují,” říká Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Výzkumníci identifikovali více než 200 materiálů s altermagnetickými vlastnostmi, což zahajuje novou éru ve výzkumu magnetismu. Tento objev otevírá nové směry pro rozvoj nových fyzikálních a materiálových principů, zejména v oblasti energeticky úsporných IT součástek. Altermagnetismus tak představuje nejen nový poznatek v oblasti magnetismu, ale také perspektivní možnost pro budoucí inovace v technologickém průmyslu.

Související články

Zaručeně zlepší den

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Cestujte bez stresu – spousta tipů pro pohodové a bezstarostné cestování

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

NASA chce zavést jednotný lunární čas

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…