Vědci z Českého egyptologického ústavu při Univerzitě Karlově učinili v loňském roce významný objev ve městě Abúsír blízko náhorní plošiny Gíza. Již více než 30 let v této oblasti zkoumají šachtovité hrobky 26. dynastie a v jedné z nich našli zatím největší mumifikační depozitum.
Abúsír znamená Osirisův dům. Osiris byl dávný egyptský bůh smrti a znovuzrození a toto místo se stalo královským pohřebištěm za doby zakladatele 5. dynastie krále Veserkafa, který tu zbudoval překrásný sluneční chrám.
V šachtě bylo nalezeno celkem 370 velkých keramických nádob podobných amforám, ve kterých byly uchovány menší nádoby a předměty využívané ve starém Egyptě pro mumifikační proces. Dohromady byly uloženy ve 14 vrstvách nad sebou ve zhruba 14 m hloubce. Jde zatím o největší nález svého druhu.
Mezi „obyčejnými“ nádobami byly objeveny také 4 vápencové kanopy ve tvaru posvátných božstev, které sloužily k uložení vnitřností pochovaného. Podle nápisu na nich a ostatní předmětech patřila tato hrobka jistému Wahibre-meri-Neitovi, synu paní Irturut. I když na toto jméno vědci již dříve narazili, nedokázali k tomuto depozitu nikoho přiřadit. Vzhledem k velikosti celé hrobky muselo ovšem jít o velmi zámožného člověka.
Výzkum bude letos pokračovat v centrální hrobce a dalších šachtách, zároveň se budou analyzovat nalezené nádoby.
Zdroj: Ahram Online
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem
Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…