Možnost snadnějšího rozpoznání autismu u dětí přináší nová aplikace. Dává tak rodičům autistických dětí šanci na včasnou diagnostiku nemoci a s tím spojené poskytnutí adekvátní péče.
Nová aplikace umožňuje rozpoznat prvky autismu jednoduše v prostředí domova, a to pomocí chytrého telefonu nebo tabletu. Vychází z lékařské metody sledování pohybu očí. V praxi to vypadá tak, že děti sledují krátké filmy. Záběry jsou přitom rozdělené na dvě části – jedna zobrazuje člověka a druhá nějakou jeho činnost. Autistické děti zpravidla nesledují celou obrazovku, ale pouze její část. Batolata tak například pozorují muže foukajícího bubliny, přičemž se děti s prvky autismu zaměřují jenom na bubliny.
Hlavním přínosem výzkumu vědců z Duke University v Severní Karolíně (USA) je potvrzení, že lze pohledy očí hodnotit i bez specializovaného vybavení. Tuto činnost tak zvládnou sami rodiče, aniž by k tomu potřebovali expertní znalosti. Aplikace však v žádném případě nenahrazuje odborné vyšetření, pouze výrazně usnadňuje následnou adekvátní diagnostiku.
Studie byla publikovaná v lékařském časopise JAMA Pediatrics.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…