Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odhalit autismus dětí mohou rodiče i doma. Revoluční aplikace to umí už u batolat

Ilustrační fotografie: Pixabay

Možnost snadnějšího rozpoznání autismu u dětí přináší nová aplikace. Dává tak rodičům autistických dětí šanci na včasnou diagnostiku nemoci a s tím spojené poskytnutí adekvátní péče.

Nová aplikace umožňuje rozpoznat prvky autismu jednoduše v prostředí domova, a to pomocí chytrého telefonu nebo tabletu. Vychází z lékařské metody sledování pohybu očí. V praxi to vypadá tak, že děti sledují krátké filmy. Záběry jsou přitom rozdělené na dvě části – jedna zobrazuje člověka a druhá nějakou jeho činnost. Autistické děti zpravidla nesledují celou obrazovku, ale pouze její část. Batolata tak například pozorují muže foukajícího bubliny, přičemž se děti s prvky autismu zaměřují jenom na bubliny.

Hlavním přínosem výzkumu vědců z Duke University v Severní Karolíně (USA) je potvrzení, že lze pohledy očí hodnotit i bez specializovaného vybavení. Tuto činnost tak zvládnou sami rodiče, aniž by k tomu potřebovali expertní znalosti. Aplikace však v žádném případě nenahrazuje odborné vyšetření, pouze výrazně usnadňuje následnou adekvátní diagnostiku. 

Studie byla publikovaná v lékařském časopise JAMA Pediatrics.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…