Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Foto: se svolením Dopravního podniku hl. m. Prahy

Cestovat můžeme bez obav. Velkoplošné testování pražské městské hromadné dopravy, které v dubnu provedli výzkumníci z Akademie věd České republiky (AV ČR), neprokázalo přítomnost koronaviru. Analýza tak potvrdila předpoklad o bezpečnosti veřejné dopravy.

Výzkum, na kterém spolupracovali vědci z Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, byl první svého druhu v České republice. Zahrnoval celkem 558 vzorků, které výzkumníci získali stěrem z různých povrchů. Konkrétně to bylo 154 vzorků z interiérů autobusů, 160 z tramvají, 126 z vlakových souprav a 52 z nástupišť a vestibulů metra. Dalších 66 vzorků odebrali přímo ze vzduchu jeho nasáváním speciální aparaturou ve vnitřních prostorech dopravních prostředků a stanic metra. Sběr vzorků se uskutečnil v době vrcholící jarní vlny pandemie, tedy na začátku letošního dubna, a vždy před úklidem vozů či vagonů. Nasávání vzduchu probíhalo za plného provozu, a tedy i přítomnosti cestujících.

Všechny vzorky byly několikrát analyzovány kombinací více metod. Ze všech vzorků jich vykazovalo stopy viru pouze šest. Vir se ale posléze prokázal jako neinfekční. „Kombinace PCR testů, nových biosenzorů i následná kultivace podezřelých vzorků nám umožnila získat celkový obraz o přítomnosti a infekčnosti, respektive v tomto případě neinfekčnosti viru ve veřejné dopravě. Výsledky studie nám ukázaly, že cestující v pražské MHD nejsou ohroženi přenosem infekce za předpokladu dodržování základních hygienických pravidel,“ uvedl Alexandr Dejneka, koordinátor analýz z Fyzikálního ústavu AV ČR.

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…