Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příčina únavy u pacientů s dlouhým covidem byla konečně odhalena

Ilustrační foto: Pexels

Vědci z Amsterdam University Medical Center učinili významný objev týkající se přetrvávající únavy, kterou pociťují pacienti s dlouhodobým covidem. Může za to snížená produkce energie mitochondriemi ve svalových buňkách, informoval server Earth.

Studie zahrnovala 25 pacientů s dlouhým covidem a 21 zdravých jedinců. Všichni byli podrobeni 15minutovému cyklistickému testu. Ten vedl k dlouhodobému zhoršení příznaků ve skupině lidí s dlouhým covidem, zejména se jednalo o únavu. K ní dochází po fyzické, kognitivní nebo emocionální námaze, která je mimo toleranci jedince. Patrné byly zejména změny v krevních rozborech a při analýze svalové tkáně provedených týden před a jeden den po testu. „U pacientů s dlouhým covidem vidíme jasné změny ve svalech,“ řekla profesorka Michèle van Vugt. „Viděli jsme různé abnormality ve svalové tkáni pacientů. Na buněčné úrovni jsme viděli, že mitochondrie svalů, známé také jako energetické továrny buňky, fungují hůře a že produkují méně energie,“ vysvětlil profesor Rob Wüst.

Podle vědců je tedy příčina únavy je opravdu biologická. „Mozek potřebuje energii k přemýšlení. Svaly potřebují energii k pohybu. Tento objev znamená, že nyní můžeme začít zkoumat vhodnou léčbu pro pacienty s dlouhým covidem,“ řekla profesorka van Vugt. Zjištění mají každopádně už teď významné důsledky pro zvládání příznaků přetrvávajícího covidu. Naznačují, že intenzivní cvičení není pro tyto pacienty vždy vhodné. Brent Appelman, výzkumník z Amsterdam UMC, radí pacientům, aby cvičili v rámci svých vlastních možností: „Konkrétně těmto pacientům doporučujeme, aby si hlídali své fyzické limity a nepřekračovali je.“ 

Související články

Inspirace

Zatočte s covidem. Pomůže půlhodinka pohybu denně

Příroda a ekologie

Covid lze porazit ve střevech. Nová probiotika urychlí léčbu

Společnost

Jak na covid? Pomůže čisté ovzduší

Inspirace

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Zaručeně zlepší den

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…