Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Potravinové banky loni shromáždily rekordní množství jídla. Pomohly 160 tisícům lidí v nouzi

Ilustrační foto: Freepik

Více než sedm tisíc tun potravin v hodnotě přes tři sta milionů korun. Potravinové banky v Česku loni shromáždily o třicet procent jídla více než v předešlém roce. Kvůli pandemii pomáhaly zachraňovat potraviny nejen ze supermarketů či od pěstitelů, ale také z uzavřených restaurací, jídelen i z programů Ovoce, zelenina a mléko do škol – zajistily distribuci více než pěti set tun těchto produktů.

Podle údajů České federace potravinových bank získaly banky v loňském roce o dva tisíce tun jídla více než v roce 2019, i přesto však byla poptávka vyšší než nabídka. „Objem potravin, které se nám letos povedlo shromáždit je enormní, a přesto nebyl dostatečný. V podzimním období jsme se kvůli stoupající poptávce dostali do situace, kdy byly naše sklady téměř prázdné. Naštěstí nás v té době finančně i potravinami podpořili tisíce drobných dárců a díky jejich příspěvkům jsme mohli nadále pomáhat tam, kde bylo potřeba,“ řekla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Potravinové banky jsou neziskové organizace, které shromažďují potraviny a distribuují je charitativním a dobročinným organizacím. Jejich prostřednictvím se poté dostanou k seniorům, bezdomovcům, matkám samoživitelkám a dalším lidem v nouzi. V Česku aktuálně funguje patnáct potravinových bank, jejichž kompletní seznam lze najít na webových stránkách kamsnim.cz. Většinu zásob banky získávají od obchodních řetězců, z potravinových sbírek, evropského programu potravinové a materiální pomoci, pěstitelů, producentů či jednotlivců.

Související články

Zaručeně zlepší den

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Tropické pralesy se postupně obnovují a přijímají megatuny uhlíku, ukazuje nová studie

Roztomilá opička potěší malé i velké. Pozadu nezůstává ani tučňák a hrdlička

Podmořský svět ukrývá nepoznané krásy, třeba opeřenou hvězdici – lilijici

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…