Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Potravinové banky loni shromáždily rekordní množství jídla. Pomohly 160 tisícům lidí v nouzi

Ilustrační foto: Freepik

Více než sedm tisíc tun potravin v hodnotě přes tři sta milionů korun. Potravinové banky v Česku loni shromáždily o třicet procent jídla více než v předešlém roce. Kvůli pandemii pomáhaly zachraňovat potraviny nejen ze supermarketů či od pěstitelů, ale také z uzavřených restaurací, jídelen i z programů Ovoce, zelenina a mléko do škol – zajistily distribuci více než pěti set tun těchto produktů.

Podle údajů České federace potravinových bank získaly banky v loňském roce o dva tisíce tun jídla více než v roce 2019, i přesto však byla poptávka vyšší než nabídka. „Objem potravin, které se nám letos povedlo shromáždit je enormní, a přesto nebyl dostatečný. V podzimním období jsme se kvůli stoupající poptávce dostali do situace, kdy byly naše sklady téměř prázdné. Naštěstí nás v té době finančně i potravinami podpořili tisíce drobných dárců a díky jejich příspěvkům jsme mohli nadále pomáhat tam, kde bylo potřeba,“ řekla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Potravinové banky jsou neziskové organizace, které shromažďují potraviny a distribuují je charitativním a dobročinným organizacím. Jejich prostřednictvím se poté dostanou k seniorům, bezdomovcům, matkám samoživitelkám a dalším lidem v nouzi. V Česku aktuálně funguje patnáct potravinových bank, jejichž kompletní seznam lze najít na webových stránkách kamsnim.cz. Většinu zásob banky získávají od obchodních řetězců, z potravinových sbírek, evropského programu potravinové a materiální pomoci, pěstitelů, producentů či jednotlivců.

Související články

Zaručeně zlepší den

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…