Takzvaný laskavec neboli amarant se zatím netěší v Česku příliš velké oblibě. Rostlina pocházející ze Střední Ameriky má přitom podle deníku The Guardian potenciál nasytit v případě krize celé lidstvo.
Červené kvetoucí chocholky a listy podobné mangoldu se vyjímají na mnohých zahrádkách. Málokdo však sklízí výživná semena této superpotraviny, která obsahuje všech 9 aminokyselin, vitamíny B a E či nenasycené mastné kyseliny. Semena připomínající pohanku či quinou jsou také chutným zdrojem manganu, hořčíku, železa, fosforu a antioxidantů.
Amarant se dostal do hledáčku kosmetického i potravinářského průmyslu v roce 1970. Jeho historie však sahá až 8 000 let do minulosti. Rostlina sloužila jako zdroj obživy i jako rituální potravina Máyů a Aztéků, jeho tradiční přípravě se lidé dodnes učí od domorodých amerických kmenů. Laskavec je vysoce odolný vůči vlivům počasí i různých chemických postřiků, a má tak vysoký potenciál v potravinářství.
Jedna rostlina vyprodukuje zhruba 100 semínek bohatých na vlákninu, díky čemuž je potravina sytá a zároveň má schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi i předcházet rakovině střeva. Díky obsaženým živinám tato bezlepková superpotravina zvyšuje aktivitu mozku a redukuje záněty v těle. Semena amarantu lze konzumovat buď v celku, rozemletá na mouku, nebo ve formě vloček či těstovin. V kuchyni tak má široké využití jako příloha či součást kaší, polévek a dezertů.
Zdroj: The Guardian
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…