Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví články o vesmíru. Nyní vám přinášíme tip na knihu, s jejíž pomocí si můžete zahrát na astronomy amatéry. Pomůže vám totiž najít a rozpoznat ozdoby na obloze. Kniha nakladatelství Grada Najděte souhvězdí snadno a rychle je perfektním pomocníkem při pozorování hvězd.

Autorem publikace je Klaus M. Schittenhelm, který je sám nadšencem a amatérským astronomem. Má za sebou více než 40 let zkušeností s pozorováním hvězdné oblohy. Také mnoho let působí jako průvodce na hvězdárních ve Stuttgartu a Welzheimu. Tyto své zážitky a znalosti využil při sestavení své knihy. Díky nim ví, která souhvězdí dovedou začátečníci rozpoznat obzvlášť snadno.

V knize se s ničím nezdržuje a hned jde do akce. Po krátkém úvodu, ve kterém vysvětlí, jak s knihou nakládat, na jednotlivých dvojstranách popisuje cestu ke 25 nejkrásnějším a nejnápadnějším souhvězdím. Ta jsou rozdělená podle jednotlivých ročních období, ve kterých je lze nejlépe pozorovat. Navíc na začátku každého ročního období najdou čtenáři dvoustrannou přehledovou mapu se všemi důležitými souhvězdími konkrétní části roku. S její pomocí mohou spatřit souhvězdí v širších souvislostech.

Foto: Gabriela Brázdová

Díky knize nově rozpoznáte nejen Malý a Velký vůz, ale třeba i souhvězdí Lva, Panny, Pastýře nebo Severní korunu. Součástí knihy jsou zároveň báje a pověsti o hvězdách a souhvězdích a také trocha teorie, o jakou hvězdu se vlastně jedná, co stojí za jejím názvem a další. V závěru knihy se čtenáři dozví i informace k jednotlivým planetám, kometách, souhvězdí zvěrokruhu a pozorování meteorů. Publikace je vskutku ucelená, je v ní i přehled českých planetárií.

Slovo autorky článku:

Příručka je pěkně udělaná, snadno se s ní pracuje a dobře se v ní orientuje. Pro čtenáře, které vesmír a pozorování hvězd zajímá, je jako dělaná. Po jejím přečtení mám chuť vyrazit do planetária, někam mimo vizuální smog a vydat se na lov hvězdiček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tunely pod Londýnem se otevřou veřejnosti. Australský podnikatel v nich plánuje muzeum i bar

Kniha Rok dobrých zpráv Martina Smatany vykouzlí úsměv na tváři

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Díky žížalám máme co jíst. Jsou zodpovědné za 140 milionů tun jídla ročně

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…