Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

5 minut radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k jinému zase třeba v náročných vztazích nebo otázkách živobytí. Akademický malíř Vladimír Kafka se stal během svého života průvodcem k uzdravení řady lidí, nad nimiž lékaři zlomili hůl. Nezřídka kdy jeho „pacientům“ zbývalo pár týdnů či měsíců života. Dotyční často zvládli odvolat svou smrt právě za přispění Vladimíra. V čem spočíval jeho návod na štěstí?

Umělec Vladimír Kafka se vlivem životních okolností od roku 1994 aktivně věnoval lidem s vážnými zdravotními problémy. Kvůli neutuchajícímu zájmu o jeho životní zkušenosti a schopnosti také často vystupoval na veřejných besedách, publikoval i několik knih – Minulost je mrtvá, život začal právě teď a Život naživo. Po jeho smrti vydala jeho žena Irena Nováková Kafková ještě několik děl, na kterých se Vladimír za svého života podílel. Jedním z nich jsou i Mistři života, kniha obsahující příběhy lidí, se kterými Vladimír pracoval. Teorie se tak prolíná s praktickými ukázkami.

Vladimírovou odpovědí na většinu otázek a taky ústředním tématem, které propojuje všechny jeho knihy, byla láska. Reflektuje to i první kapitola v knize, která nese název To láska korunuje život člověka“. Tohle vyjádření vlastně naznačuje celou její filozofii a hloubku. Kromě lásky klade autor ve své knize důraz na život a jeho prožívání. Všichni lidé, s nimiž jsem pracoval a kteří zdárně zvládli těžkou nemoc nebo tragickou životní situaci, mají společný jeden zásadní postoj: nestojí už před životem v odporu, naopak ho hrdě vyhledávají. Milují ho celkově se všemi podněty, jež přináší, a rádi mu slouží, aniž by se vymlouvali na svá příkoří nebo těžký osud. Přirozeně a s pokorou ho přijímají. Umí mu tiše naslouchat, číst v něm, a proto jim není cizí „odpouštět“ jeho vrtochy nebo zkoušky. Neválčí s ním a nebojí se ho, protože statečně prošli poznáním smrti, a tím umocnili svou touhu žít. Žijí opravdově, vděčně, vesele a otevřeně. Řídí se svým srdcem a naslouchají kráse, citům, otevřenosti a opravdovosti. Žijí v lásce jako praví Mistři života.“

Foto: Gabriela Brázdová

V knize jsou nastíněny střípky z autorova života, popisuje vlastní zkušenosti a poznání, ke kterému došel. Každou kapitolu doprovází příběh lidí, kteří s Vladimírem spolupracovali. Nejedná se však pouze příběhy vyléčených osob, ale i těch, kteří odešli z pozemského světa. Autor se v knize ani nevyhýbá bolavým otázkám jako třeba Proč děti?“. Motivuje čtenáře, aby byli sami k sobě pravdiví a čistí. Rozkrývá komplikované téma lásky, která se nevydává na úkor sebe. Naopak je žádoucí umět projevit lásku sobě a říkat ne, stejně jako odpovídáme na věci ano. Sám Vladimír už v úvodu přibližuje své chápání lásky: V životě jsem došel k poznání, že láska je, přes všechny již vyřčené definice, nejčistší možnou energií, a právě proto je ostrá a přísná jako nabroušený diamant. Září důsledným a někdy i velmi nepohodlným světlem, které nás probouzí do změn odvážnými činy obzvlášť tam, kde rovnováha života chybí.“ Nemoc právě podle něj často signalizuje nerovnováhu v těle. Klíč ke zdraví přitom nosíme všichni v sobě – ve svém vlastním srdci. Mnohdy stačí se jen otevřít životu a přestat mu klást překážky.

Slovo autorky článku:

Vladimír Kafka je jedním z lidí, kteří mě v životě nejvíce ovlivnili a stále inspirují. Vždy, když je ouvej a cítím, že ztrácím samu sebe, lapám po jeho knihách a znovu je pročítám nebo poslouchám jeho besedy. Všechno se to točí přitom kolem jednoho. Pokud chceme být zdraví a v pohodě, musíme být sami sebou a mít sebe na prvním místě. Protože to je láska. Zní to triviálně, ovšem někdy se zdá být praxe neskonale těžká. Na vlastní kůži jsem se však už několikrát přesvědčila, že to, o čem Vladimír psal a mluvil, opravdu funguje. Často jsem také přemýšlela nad tím, jaký smysl mají určité náročné životní situace, ve kterých jsem se nacházela. K tomu bych ráda zmínila jeden citát z knihy, který je vše vypovídající: Život sám o sobě smysl nemá – čeká na naše rozhodnutí, jaký význam mu přiřadíme.“

Související články

Zaručeně zlepší den

Zaplatíte s ním i u bazénu a nemusíte ho nabíjet. Niceboy ukázal první český platební prsten

Vědci zjistili, jak vyléčit zlomené srdce

Pět způsobů, jak vytvořit šťastný a harmonický domov

Nová seznamovací aplikace propojí včelaře se zemědělci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…