Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle vědců není na pohyb nikdy pozdě. Prodlužuje život i zlepšuje kognici

Zdroj fotografie: Pixabay

Nikdy není pozdě na to, aby se člověk začal hýbat. Fyzická aktivita má totiž podle vědců z amerického Marylandu na lidské tělo pozitivní vliv nezávisle na tom, kdy s ní začneme. Pomocí pohybu tak můžeme například snížit riziko předčasného úmrtí či předejít kardiovaskulárním nemocem, infekcím či nádorům.

Vědci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny v Bethesdě v americkém státě Maryland shromáždili údaje od 315 tisíců dospělých Američanů ve věku od padesáti do sedmdesáti let. Analyzovali jejich návyky a počet hodin věnovaných pohybu v různých obdobích života, od dospívání až po dobu mezi čtyřicátým a jednašedesátým rokem. „V této práci byl demonstrován užitek fyzické aktivity, pokud jde o kardiovaskulární choroby a nádory. Nejdůležitějším výsledkem studie je to, že začít s fyzickou aktivitou v dospělosti znamená též přínos, jako když s ní začneme v mládí. Proto není nikdy pozdě začít,“ uvedl poradce Italské federace sportovní medicíny Marco Scorcu.

Stejně tak dělá pohyb dobře mozku: „Tuto souvislost můžeme vysvětlit tím, že fyzická aktivita zlepšuje okysličování a perfuzi mozku, tedy správný přístup krve do tkáně,“ vysvětlil geriatr Antonio Sgadari. „Zajímavé na tom je, že není nikdy pozdě na pohyb: i u velmi starých lidí, kteří zařadili do svého denního programu trochu pohybu, se ukazuje, že se jim zlepšily některé kognitivní schopnosti,“ dodal.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Nebojte se sdílet svá tajemství. Budete v životě spokojenější

Stop zdraví nebezpečnému ovoci. Nové senzory odhalí zbytky pesticidů

Vitamín D je mocný léčitel. V čem nám může pomoci pobyt na slunci?

Nový lék na cukrovku pomohl lidem shodit čtvrtinu tělesné hmotnosti

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…