Nikdy není pozdě na to, aby se člověk začal hýbat. Fyzická aktivita má totiž podle vědců z amerického Marylandu na lidské tělo pozitivní vliv nezávisle na tom, kdy s ní začneme. Pomocí pohybu tak můžeme například snížit riziko předčasného úmrtí či předejít kardiovaskulárním nemocem, infekcím či nádorům.
Vědci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny v Bethesdě v americkém státě Maryland shromáždili údaje od 315 tisíců dospělých Američanů ve věku od padesáti do sedmdesáti let. Analyzovali jejich návyky a počet hodin věnovaných pohybu v různých obdobích života, od dospívání až po dobu mezi čtyřicátým a jednašedesátým rokem. „V této práci byl demonstrován užitek fyzické aktivity, pokud jde o kardiovaskulární choroby a nádory. Nejdůležitějším výsledkem studie je to, že začít s fyzickou aktivitou v dospělosti znamená též přínos, jako když s ní začneme v mládí. Proto není nikdy pozdě začít,“ uvedl poradce Italské federace sportovní medicíny Marco Scorcu.
Stejně tak dělá pohyb dobře mozku: „Tuto souvislost můžeme vysvětlit tím, že fyzická aktivita zlepšuje okysličování a perfuzi mozku, tedy správný přístup krve do tkáně,“ vysvětlil geriatr Antonio Sgadari. „Zajímavé na tom je, že není nikdy pozdě na pohyb: i u velmi starých lidí, kteří zařadili do svého denního programu trochu pohybu, se ukazuje, že se jim zlepšily některé kognitivní schopnosti,“ dodal.
Zdroj: České noviny
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…