Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle vědců není na pohyb nikdy pozdě. Prodlužuje život i zlepšuje kognici

Zdroj fotografie: Pixabay

Nikdy není pozdě na to, aby se člověk začal hýbat. Fyzická aktivita má totiž podle vědců z amerického Marylandu na lidské tělo pozitivní vliv nezávisle na tom, kdy s ní začneme. Pomocí pohybu tak můžeme například snížit riziko předčasného úmrtí či předejít kardiovaskulárním nemocem, infekcím či nádorům.

Vědci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny v Bethesdě v americkém státě Maryland shromáždili údaje od 315 tisíců dospělých Američanů ve věku od padesáti do sedmdesáti let. Analyzovali jejich návyky a počet hodin věnovaných pohybu v různých obdobích života, od dospívání až po dobu mezi čtyřicátým a jednašedesátým rokem. „V této práci byl demonstrován užitek fyzické aktivity, pokud jde o kardiovaskulární choroby a nádory. Nejdůležitějším výsledkem studie je to, že začít s fyzickou aktivitou v dospělosti znamená též přínos, jako když s ní začneme v mládí. Proto není nikdy pozdě začít,“ uvedl poradce Italské federace sportovní medicíny Marco Scorcu.

Stejně tak dělá pohyb dobře mozku: „Tuto souvislost můžeme vysvětlit tím, že fyzická aktivita zlepšuje okysličování a perfuzi mozku, tedy správný přístup krve do tkáně,“ vysvětlil geriatr Antonio Sgadari. „Zajímavé na tom je, že není nikdy pozdě na pohyb: i u velmi starých lidí, kteří zařadili do svého denního programu trochu pohybu, se ukazuje, že se jim zlepšily některé kognitivní schopnosti,“ dodal.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…